Андреев с втора победа и на крачка от основната схема на Australian Open

Australian Open, втори кръг на квалификации
Адриан Андреев – Юрий Родионов 6-4, 6-1

Адриан Андреев е само на една победа от място в основната схема на Australian Open при дебютното си участие в турнир от Големия шлем. Българинът продължи прекрасното си представяне в Мелбърн с успех над поставения под №15 Юрий Родионов във втория кръг на квалификациите – убедително 6-4, 6-1 за 81 минути на корта.

Два дни по-рано Андреев отстрани след над тричасов двубой италианеца Франческо Маестрели. В трети кръг на пресявките той ще срещне белгиеца Зизу Бергс (№131), победил Томас Бариос Вера след 6-4, 3-6, 6-2. Само преди десет дни Бергс успя да вземе едва 2 гейма срещу Димитър Кузманов в сблъсъка от United Cup между България и Белгия. Нова победа би превърнала Андреев в петия български представител в основната схема на турнир от Шлема при мъжете.

Успехът днес дойде напълно заслужено след много стабилен мач от страна на талантливия софиянец. Той завърши с 81% ефективност на първи сервис и 50% на втори. Началният удар бе на много високо ниво, тъй като той пласира 73% от първите си сервиси, което означава, че като цяло играта на втори бе рядко явление. За доброто ниво говорят още 11-те му аса и нито една двойна грешка, плюс общо 20 уинъра и 9 непредизвикани грешки.

Мачът срещу Родионов започна страхотно за Андреев, който загуби общо четири точки в първите четири гейма на мача – серията, която включваше два сервис гейма на 0 и два пробива. Той дори имаше брейкбол за 5-0, преди Родионов все пак да запише първи гейм в срещата. В следващите минути австрийският представител намали броя на грешките и направи мача по-равностоен. Сервирайки за сета при 5-2, българинът направи две непредизвикани грешки от форхенд, а дълбокият форхенд на Родионов след това му даде три брейкбола. Вторият от тях бе реализиран, което позволи на поставения под №15 да се доближи максимално в резултата.

Андреев обаче нямаше намерение да дава повече подаръци на съперника си и реализира втория сетбол за 6-4.

Втората част започна по също толкова позитивен начин за софиянеца – пробив на старта и сервис гейм на 0. В тези минути той отново беше видимо по-добрият на корта и вторият пробив изглеждаше въпрос на време. Серия от добри сервиси спасиха австриеца в следващия му сервис гейм.

Поставеният видимо не се чувстваше добре физически, което стана окончателно ясно и в петия гейм. Тогава той отрази нов брейкбол при 30-40, но след продължителното разиграване спря на мрежата и поиска незабавна намеса на лекаря. Впоследствие той бе прегледан и след кратка пауза поднови участието си в мача. Двойна грешка и още една непредизвикана обаче значеха пробив и 4-1 в полза на Андреев.

В следващия гейм Родионов отпусна ръката и това му осигури два брейкбола. При първия българинът реализира ас, а при втория впечатляващ уинър от форхенд. Геймът завърши с нова директна точка и като че ли бе последният момент на съпротива от страна на австриеца.