„Да не сме в роман на Дикенс?“ – възмущение от отношението към подавачите на Australian Open

"Да не сме в роман на Дикенс?" - възмущение от отношението към подавачите на Australian Open

Макар организацията на Australian Open да е сочена за еталон в много отношения, един аспект от нея предизвика масово възмущение сред феновете. В първите дни от турнира зрителите и участниците в турнира се сблъскаха както с непосилни горещини, така и с продължителни валежи. Едни от най-потърпевшите в тези обстоятелства обаче са хората, за които рядко се говори – подавачите.

Все повече фенове и журналисти в Австралия настояват на децата да бъде заплащано – нещо, което отдавна вече е обичайна практика на US Open и Уимбълдън. На Откритото първенство на САЩ подавачите получават по 15 долара на час, докато на турнира в Лондон хонорарът им е в размер на 351 долара седмично.

Макар че на Australian Open пробите са също толкова стриктни и продължителни, колкото на останалите „мейжър“ турнири, организаторите в Мелбърн осигуряват единствено подаръчен комплект и ваучери за храна. До 2008 г. подавачите в Мелбърн получаваха по 40 долара, но впоследствие тази практика беше отменена. Все повече хора обаче смятат, че подаръците и ваучерите не са подобаваща отплата за труда, който децата полагат по време на турнира.

„Да не би да живеем в роман на Чарлз Дикенс? Платете на децата! Наистина съм шокиран, че не им плащат. Мисля, че това е грубо обезценяване както на самите тях, така и на труда им. Смятам, че организаторите трябва да променят това възможно най-скоро“ – заяви днес журналистът Джъстин Смит в сутрешното токшоу Sunrise.

Неговото мнение бе подкрепено от телевизионната водеща Аманда Роуз, която освен това е основател и директор на неправителствената организация Western Sydney Women. Според нея децата трябва от малки да научат своята стойност и да не позволяват да бъдат експлоатирани.

„Според мен посланието, което в момента организаторите отправят към децата, е че опитът е по-ценен от заплащането. Мисля, че за тях, и най-вече за момичетата, е много важно да заемат позиция и да кажат: „Не, ние заслужаваме тези пари!“. В крайна сметка това не е благотворителен турнир. Когато тези деца навършат 20 години и започнат да си търсят работа, много хора ще продължат да им повтарят, че опитът е по-важен от парите и те ще продължават да го вярват. Трябва от малки да ги научим, че това не е правилно. На подавачите на Australian Open трябва да бъде заплащано“.

Някои хора обаче не са съгласни с това. Потребител в Reddit, който твърди, че преди години е бил подавач на Откритото първенство на Австралия, смята, че на децата не са им необходими хонорари. „Бях подавач на Australian Open в началото на века и това вероятно е едно от най-хубавите неща, които са ми се случвали. Не спечелих и цент, но за сметка на това получих храна и куп безплатни неща, а освен това намерих страхотни приятели“.

Темата едва ли ще отшуми в близко бъдеще, тъй като тази година Australian Open се похвали с рекорден брой подавачи, като очакванията са през 2024 г. това постижение да бъде надминато. В пробите за тазгодишния турнир участие са взели около 2500 деца на възраст между 12 и 15 години, като селективният процес е продължил почти година.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH