Джокович вдигна нивото и не даде сет на Кокинакис

Уимбълдън, втори кръг
Новак Джокович – Танаси Кокинакис 6-1, 6-4, 6-2

Новак Джокович вече е в третия кръг на Уимбълдън. Два дни, след като загуби сет срещу Сону Куон, поставеният под №1 определено вдигна нивото си и нямаше подобни трудности срещу на теория опасен съперник в лицето на Танаси Кокинакис – 6-1, 6-4, 6-2 за точно 2 часа на Централния корт.

Добър ритъм на начален удар (70% вкаран първи) плюс висока ефективност на първи (82%) и на втори сервис (62%) бяха гаранцията за успех за сърбина, който в хода на мача така и не позволи на австралиеца да достигне до точка за пробив преди последния гейм, в който допусна лека загуба на концентрацията.

Световният №79 опитваше да затрудни фаворита чрез агресивна игра и бързи развръзки на сервис. Това доведе до повече печеливши удари – 31 спрямо 29, но и до повече непредизвикани грешки – 23 при едва 14 за 20-кратния шампион от Големия шлем. Главно проблемите за Танаси бяха на второто му подаване, на което още с ретура Джокович поемаше контрола.

Така закономерно сърбинът достигна до общо 13 възможности за пробив, от които реализира 5 за успеха. За Джокович това бе 81-а победа на Уимбълдън, а в следващия кръг негов съперник ще бъде сънародникът му Миомир Кецманович, победил Алехандро Табило със 7-6(4), 7-6(3), 3-6, 6-3.

„Много съм щастлив. Благодаря за подкрепата на всички. Много доволен съм от представянето си. Започнах солидно от основната линия, накарах го да работи за всяка точка, в същото време го накарах да се движи по корта. Вдигнах равнището си днес и се надявам да продължа тази траектория, да ставам по-добър с напредването на турнира“, заяви Джокович на корта.

Световният №3 започна мача на високи обороти, печелейки първите три гейма в мача. Втори пробив за 5-1 даде много бърза развръзка на откриващия сет. Предимството му продължи с брейк за 2-1 във втората част, който се оказа единствен в нея. Кокинакис стабилизира играта си и започна да печели по-лесно подаванията си, но така и не успяваше да затрудни сервиса на Джокович.

Сърбинът пропусна четири сетбола при 5-3, но гейм по-късно нямаше проблем на собствен сервис.

Съпротивителните сили на австралиеца сякаш бяха дотук. Той допусна нов пробив в откриващия гейм на третия сет, а малко по-късно Джокович вече водеше с 5-1. Сервирайки за мача при 5-2 сърбинът даде и единствения брейкбол на съперника си в целия мач. И това не го разколеба – след три поредни точки той стигна до успешния завършек.

В същото време с турнира се раздели поставеният под №3 Каспър Рууд. Норвежецът загуби в четири сета от Юго Умбер – 6-3, 2-6, 5-7, 4-6. В трети кръг французинът ще срещне Давид Гофен, който нямаше проблеми с №31 Себастиан Баес – 6-1, 6-2, 6-4.