Фаворитката в турнира? Сабаленка не даде сет на Бенчич

Свикнали сме Арина Сабаленка да допуска неочаквани загуби в турнирите от Големия шлем. На Australian Open 2023 обаче ситуацията е по-различна. Беларускинята минава тихомълком през мачовете си, без спадове в представянето, без поредица двойни грешки и без да загуби сет.

В очакван с огромно нетърпение мач от четвъртия кръг в Мелбърн, Сабаленка се справи с лекота с олимпийската шампионка Белинда Бенчич – 7-5, 6-2. По този начин тя достигна до първия си четвъртфинал на Australian Open.

Сабаленка имаше нужда от 87 минути за крайната победа, дошла след като в първия сет тя изоставаше с пробив.

И двете влязоха в мача в серии от седем поредни победи, включващи титли в един и същ град (Аделаида) с една седмица разлика. Сабаленка продължава да няма загубен сет през 2023-а.

В първия сет мощните удари бяха водещото в случващото се на корта. Хубав форхенд по линията донесе ранния брейк в полза на Бенчич за 2-1. Швейцарката запази аванса си до 4-2, но в осмия гейм пробивът бе върнат след впечатляващ бекхенд по диагонала от съперничката ѝ. Сабаленка започна да се чувства все по-добре, а доказателството бе сервис геймът на 0 за 6-5. Форхенд ретур уинър в следващия гейм ѝ даде два сетбола, а двойната грешка на швейцарката означаваше край на сета.

Във втората част беларускинята пое контрол от началото с пробив за 3-1 и до края нямаше проблеми.

В четвъртфиналите Сабаленка ще срещне Дона Векич, за която това също ще е първи четвъртфинал в Мелбърн. Хърватката победи много трудно 17-годишната Линда Фрухвиртова след 6-2, 1-6, 6-3.

В топ 8 е и Каролина Плишкова, която нямаше особени проблеми с Шуай Джан – 6-0, 6-4 за по-малко от час на корта.