Фернандес е на четвъртфинал в Париж след успех над Анисимова

Ролан Гарос, трети кръг
Лейла Фернандес – Аманда Анисимова 6-3, 4-6, 6-3

Лейла Фернандес достигна до втория си четвъртфинал в Големия шлем. След финала на US Open канадката достигна до топ 8 и на Ролан Гарос, постигайки успех в три сета над бившата полуфиналистка в Париж Аманда Анисимова – 6-3, 4-6, 6-3 след час и 54 минути игра на „Филип Шатрие“.

Двете тенисистки, които се познават още от годините при девойките, изиграха мач на много високо ниво, в който разликата помежду им бе изключително малка. Анисимова използваше по-ефективно първия си сервис, но пък Фернандес бе по-стабилна на второто си подаване. Победителката реализира 6 пробива в хода на мача от 10 възможности спрямо 4 от 12 за американката, която пласира и 40 уинъра в хода на мача. Печелившите удари на Фернандес също бяха високо число – 35 като тя направи и само 17 непредизвикани грешки.

„Мачът беше много труден и предложи изключителна битка. Много съм щастлива, благодаря на екипа ми, че ме подготви толкова добре за турнира. Благодаря на публиката, без тази емоционална подкрепа нямаше да се справя“, каза Фернандес на корта пред Марион Бартоли.

„След като се представих толкова силно на US Open миналата година знаех, че публиката очаква добра игра от мен и аз трябваше да приема това предизвикателство. Още, когато бях при девойките, работех много, за да имам възможността да бъда тук и да забавлявам публиката.“

Мачът започна с четири поредни гейма за Фернандес, но затварянето на сета не се оказа толкова лесна задача, тъй като Анисимова повиши нивото си в следващите минути и на свой ред достигна до два пробива. Между тях обаче и канадката отново взе подаването на съперничката си, след което при 5-4 реализира петия си сетбол.

Анисимова пое инициативата във втората част с брейк за 3-1, който затвърди на 0. Като цяло американката нямаше проблеми на сервис преди при 5-3 да допусна връщане на пробива.  Фернандес обаче не се възползва и в следващия гейм световната №28 се възползва от втория си сетбол.

В решителната част Фернандес трябваше да се измъква от 0/40 още в първия си сервис гейм преди да нанесе решителен удар с пробив за 3-2. При 3-5 Анисимова сервираше за оставане в мача, а напрежението оказа влияние и маратонският гейм завърши с точка за съперничката ѝ при втория мачбол.

На четвъртфинал Фернандес ще срещне Мартина Тревизан, която повтори постижението си от 2020-а и отново е в топ 8 в Париж след 7-6(10), 7-5 над Александра Саснович. Това бе девета поредна победа за италианката, която седмица по-рано триумфира с титлата в Рабат.