Кърстя отстрани и Бенчич за втория си четвъртфинал в Шлема

US Open, четвърти кръг
Сорана Кърстя – Белинда Бенчич 6-3, 6-3

Над 14 години, след като на Ролан Гарос 2009 достигна до първия си четвъртфинал в Големия шлем, вече 33-годишната Сорана Кърстя е на втория си четвъртфинал на „мейджър“ турнир.

Румънката постигна големия успех след поредната впечатляваща победа – 6-3, 6-3 над Белинда Бенчич.

Кърстя проби олимпийската шампионка шест пъти в хода на мача и закономерно триумфира след час и 24 минути на корта. Така тя се превръща в най-възрастната дебютантка в топ 8 на US Open.

Това е и пореден впечатляващ резултат за нея в САЩ през тази година, след като през март игра четвъртфинал в Индиън Уелс и полуфинал в Маями. На хард дойдоха и шест от седемте ѝ успеха над съпернички от топ 10 през годината. В този списък попадат Арина Сабаленка, Елена Рибакина (тук в трети кръг), Каролина Мухова, Маркета Вондроусова, Медисън Кийс и на два пъти Каролин Гарсия.

Кърстя спечели първите пет гейма от мача, с което до голяма степен реши изхода на първата част. Във втория сет тя отново поведе с два пробива при 4-1. Последва серия от общо пет пробива, която в случая бе от полза на румънката.

В опит за първи път да достигне до полуфинал в Шлема, тя ще срещне №10 в схемата Каролина Мухова. Чехкинята отново показва, че когато е здрава, е сред най-добрите в спорта. В четвърти кръг тя успя да отстрани Ксиню Уан след 6-3, 5-7, 6-1.

Двубоят включваше 15 пробива в 28 гейма, като Мухова реализира 32 уинъра и направи 37 непредизвикани грешки. „Много съм доволна, че завърших мача и вече приключи. В третия сет се върнах към играта си, да подсичам повече и да променям ритъма – всъщност това бе ключът.“