Контузеният Джокович оцеля в петсетова драма с Фриц

Australian Open, трети кръг
Новак Джокович – Тейлър Фриц 7-6(1), 6-4, 3-6, 4-6, 6-2

Новак Джокович оцеля по невероятен начин и продължава защитата на титлата си от Australian Open. В мач от третия кръг световният №1 победи Тейлър Фриц в пет сета след драматичен двубой, в чиято втора половина сърбинът трябваше да се справя освен със съперника, и с разтежение в коремната област, затрудняващо изключително много движенията и ударите му.

Това доведе до изравняването на резултата от 2-0 до 2-2 сета като в много от тези моменти изглеждаше, че Джокович просто доиграва мача. За пореден път в своята кариера обаче 17-кратният шампион от Големия шлем отказа да преклони глава и така издържа до момента, в който като че ли хапчетата подействаха и той можеше отново да заиграе на достатъчно добро ниво, за да триумфира в петия сет.

Срещата ще се запомни и с безпрецедентната ситуация в четвъртия сет, когато двубоят бе спрян за 10 минути, за да може зрителите по трибуните да напуснат трибуните и да се насочат към домовете си за началото на петдневния локдаун в щата Виктория. Така двубоят започна при страхотна атмосфера и завърши пред празни трибуни, но за Джокович най-важното бе, че по някакъв начин той успя да стигне до победата и да си осигури място в следващия кръг. Там го очаква нов тежък мач срещу Милош Раонич, победил със 7-6(2), 5-7, 6-2, 6-2 Мартон Фучович.

Фриц на свой ред може много да съжалява, тъй като и преди контузията на съперника си играеше добър тенис, а след това в дълъг период доминираше изцяло събитията на корта.  В петия сет обаче американецът не издържа на очакванията и на повишеното ниво на Джокович и така третият кръг отново се оказа непреодолимо препятствие за него.

Нищо не предвещаваше подобна драма в началото на мача, макар че и в първите два сета Фриц играеше много успешно и бе равностоен на световния №1, който обаче очаквано успяваше да надделее във важните моменти.

Американецът се бе заканил да играе агресивно и да диктува темпото на разиграванията, и поне в своите сервис геймове до голяма степен правеше именно това като в същото време бе успешен и на ретур.

Все пак Джокович проби първи за 3-1 и при 5-3 сервираше за сета, след като преди това отрази три брейкбола. В този момент обаче Фриц върна пробива и стигна до тайбрек, в който сърбинът бе перфектен за 7-1.

Дългият гейм очевидно повлия на Фриц, който допусна пробив още в самото начало на втората част. Оттам насетне Джокович печелеше подаванията си като единствените трудности дойдоха при 4-3 и 15-40. Все пак 17-кратният шампион от Големия шлем си взе подаването, а след гейм на 0 след това поведе с 2-0 сета.

Ключовият момент в мача дойде при 1-1 в третия сет. В първото разиграване на третия гейм сърбинът опита да промени посоката си и моментално изпита болка в областта на корема. Впоследствие Джокович взе медицински таймаут, но това не помогна особено и като че ли от минута на минута проблемът се задълбочаваше.

№1 в света взе следващите си сервис геймове, но движенията му определено станаха лимитирани и изпитваше болка при ударите. Това доведе до пробив за 5-3 в полза на американеца, който намали пасива си на 1-2 сета след гейм на 0.

Някъде по това време съдията на стола Джон Блом започна да приканва зрителите да напуснат трибуните и да се насочат към домовете си, тъй като до началото на обявения петдневен локдаун оставаше по-малко от час.

На корта проблемите на Джокович се задълбочаваха и след като отрази брейкбол в първия гейм на четвъртия сет, пробивът бе факт в третия и с него Фриц поведе с 2-1.

При 3-2 дойде следващият необичаен момент в мача. Той бе прекъснат, за да може всички зрители по трибуните да напуснат местата си. Паузата продължи 10 минути, в които тенисистите бяха в съблекалните.

Това прекъсване изглежда имаше благотворно влияние върху възстановяването на сърбина. След подновяването на играта той продължи да изпитва дискомфорт и видимо да не играе на 100%, но определено бе по-свободен в движенията си спрямо периода преди това. Началният удар също възвърна от скоростта си, което помагаше на Джокович да взима подаванията си. Фриц обаче не допусна да понижи концентрацията си и след 6-4 вкара мача в пети решителен сет.

В него вече световният №1 чувствително повиши нивото си, агресивните му удари започнаха да влизат все по-успешно, докато Фриц като че ли не очакваше съперникът му отново да заиграе толкова добре. Решителният момент дойде при 3-2, когато Джокович реализира брейкбола си за 4-2. Мачът завърши с още един пробив за крайното 6-2 след 3 часа и 25 минути на корта.