На две победи от целта: Джокович даде само сет на Беретини

US Open, четвъртфинал
Новак Джокович – Матео Беретини 5-7, 6-2, 6-2, 6-3

Новак Джокович се доближи на само две победи от историческия „календарен Голям шлем“. Световният №1 имаше проблеми в началото, но в крайна сметка надделя в четири сета над шестия в схемата Матео Беретини във вечерната сесия на „Артър Аш“.

3 часа и 30 минути бяха необходими на сърбина за крайното 5-7, 6-2, 6-2, 6-3 в третия последователен мач между двамата в турнир от Големия шлем, след като бяха съперници на четвъртфинал на Ролан Гарос и на финала на Уимбълдън.

Джокович загуби сет в четвърти от пет мача, но отново нямаше проблеми в последващите три сета. За него това бе 12-а победа от 12 участия на четвъртфинал в Ню Йорк, както и 80-а победа общо на този турнир.

„Беше чудесен мач, много енергия на корта и извън него. Матео е великолепен играч, утвърден в топ 10. Всеки път е равностойно“ – коментира сърбинът след успеха.

„Когато загубих първия сет, съумях да го забравя и да продължа, да бъда в настоящето и мисля, че бях фокусиран в началото на втория сет. Качих се на различно ниво. Това бяха трите най-добри сета, които изиграх до момента в турнира.“

Джокович завърши мача със 74% точки на първи сервис и 44 уинъра, от които 12 аса. Той направи и с 15 непредизвикани грешки по-малко спрямо 43 на съперника.

„Исках да започна мача добре, мисля, че го направих. Имах брейкболи в средата на първия сет, но той има един от най-добрите сервиси в спорта. Има причина да го наричат чука на тениса. Има мощен сервис и форхенд.“

Първият сет бе много тежък физически, като и двамата се бориха здраво, за да печелят подаванията си. 6 от 12 гейма стигнаха минимум до равенство, като най-дългият бе този при 2-3 на сервис на Беретини, когато след 7 равенства и 2 брейкбола италианецът изравни за 3-3.

Джокович не се възползва и от факта, че при 4-5 съперникът му пласира само един от шест първи сервиса. В следващия гейм с минаващ от форхенд по диагонала Беретини стигна до пробива, след което на свой сервис реализира четвъртия си сетбол, за да сложи край на сета след 78 минути игра.

В началото на втората част Матео понижи чувствително процента на вкаран първи сервис, а Джокович вече бе готов да се възползва. Първият му пробив дойде за 3-1, а малко след това вторият доведе до бързо изравняване на резултата.

В третия сет световният №1 реализира ранен пробив. При 3-1 покривът на „Артър Аш“ започна да се затваря, но това по никакъв начин не наруши ритъма на Ноле, който отново с втори пробив си подсигури успеха.

Серията му продължи с пробив за 2-0 в четвъртия сет, а до края на мача Джокович така и не даде брейкбол на съперника си.

Така той си осигури сблъсък на полуфинала срещу четвъртия в схемата Александър Зверев. Германецът е във формата на живота си, като има 16 поредни победи. Сред тях е и успехът над сърбина на полуфиналите на Олимпийските игри в Токио.

„Той е в невероятна форма, печели много. След Уимбълдън не мисля, че е загубил мач. Спечели златото на Олимпийските игри, спечели доста комфортно и в Синсинати, стигна до полуфиналите тук. Играхме преди месец в Токио. Водех със сет и пробив, но той успя да обърне. Той е един от най-добрите в света и съм мотивиран. Колкото по-голямо е предизвикателството, толкова по-голяма е славата в това да го преодолееш.“