Наградният фонд на Australian Open – повече за по-слабите, по-малко за по-добрите

Наградният фонд на Australian Open - повече за по-слабите, по-малко за по-добрите

Повече за отпадащите в ранните кръгове и по-малко за най-добрите – така изглежда наградният фонд на Australian Open 2021 спрямо последното издание на турнира, което се оказа и последният турнир от Големия шлем преди пандемията.

От Tennis Australian съумяха да запазят общата сума на наградния фонд на 71,5 милиона долара, но разликата идва в начина, по който парите ще се разпределят на база на фазата, на която даденият тенисист отпадне.

Фокусът е насочен към по-нискоранкираните състезатели, за които пандемията бе огромно предизвикателство и от финансова гледна точка.

Поради тази причина отпадналите в първите четири кръга на надпреварата на сингъл ще получат повече пари спрямо 2020-а. Най-голямата е промяната при отпадналите в трети кръг, които ще си тръгнат от Мелбърн с 215 хиляди долара спрямо 180 хиляди тази година, което е положителна промяна с 19%. Съответно с 11% и 17% повече ще получат отпадналите в първи и втори кръг.

Реално единствените, които могат да се чувстват ощетени, са тези, които ще достигнат до полуфиналите на сингъл, защото те ще получат по-малко спрямо 2020-а.

Шампионите в тазгодишното издание Новак Джокович и София Кенин си заслужиха 4,12 милиона австралийски долара, докато техните наследници ще получат 2,75 милиона – с 33% по-малко.

Повече средства ще има и за квалификантите като тези, които отпаднат в първия кръг, ще заработят 25 хиляди спрямо 20 хиляди година по-рано.

В полза на повечето тенисисти е и разпределението на средствата в турнирите по двойки. Единствено на смесени двойки има понижение.

Подобно по-равностойно разпределяне бе въведено в много от турнирите, изиграни след рестарта на тениса като неговата цел е подпомагане на по-нискоранкираните, за които и в нормални времена тенисът е битка за оцеляване.

Такава стратегия можем да очакваме в хода на целия сезон на ниво АТР, WTA и Големия шлем. Можем обаче да прогнозираме и сериозно цялостно намаление на наградните фондове заради пандемията, отдръпване на спонсори и най-вече рестрикциите по отношение на публиката по трибуните, откъдето по принцип идва голяма част от приходите за турнирите.

От АТР например са оформили всичко това в новия си правилник, в който е определено и в какъв процент може да бъде намаляването на наградния фонд спрямо процента на продадени билети. Така например турнир от категория АТР 250 или АТР 500, който се провежда без публика, ще може да намали наградния си фонд с до 50%. Мастърс 1000, който е продал до 40% от продадените билети спрямо 2019-а пък може да има до 60% по-малък награден фонд.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH