Пет мача на 1 юни, които не бива да пропускате

Днес ни очакват още много интересни мачове в Париж. Разбира се, основният акцент ще бъде двубоят на Григор Димитров, но това в никакъв случай не означава, че ще пренебрегнем случващото се на останалите кортове. Вижте кои са петте мача от днешната програма, които не бива да пропускате.

Григор Димитров – Емил Русувуори (втори мач на корт №7, не преди 13:30)

Григор Димитров започна участието си на Ролан Гарос по възможно най-добрия начин, като не остави никакви шансове на квалификанта Тимофей Скатов (6-0, 6-3, 6-2). Това бе вторият пореден турнир от Големия шлем, в който българинът записва сет на нула, като през януари го направи и срещу Ласло Джере на Australian Open (6-3, 6-2, 6-0). Димитров, който миналата седмица игра финал в Женева, е в серия от шест поредни победи във втория кръг на Ролан Гарос. Последният път, в който бившият №3 бе елиминиран на тази фаза в Париж, бе при поражението му от Ришар Гаске през 2012 г.

От своя страна, Русувуори имаше нужда от пет сета, за да се справи с Грегоар Барер на старта. Финландецът обаче завърши мача по впечатляващ начин, записвайки серия от десет поредни спечелени гейма. Световният №46 се стреми да запише най-добрия си резултат на Големия шлем, като до момента статистиката му във втори кръг на „мейджърите“ не е особено впечатляваща – шест загуби с едва три спечелени сета.

Предстоящият сблъсък ще бъде първи между Димитров и Русувуори.

Мира Андреева – Даян Пари (втори мач на „Симон Матьо“)

Мира Андреева продължи да затвърждава реномето си на една от бъдещите звезди на женския тенис, като в първи кръг разгроми Алисън Риск с 6-2, 6-1 за по-малко от час. По този начин рускинята вече има 21 победи в 23 мача като професионалистка, като всички тези двубои бяха на клей. В последния кръг от квалификациите тийнейджърката отстрани оглавяващата схемата Камила Осорио.

Настоящата шампионка за девойки от Australian Open вече може да се похвали с победи над тенисистки като Лейла Фернандес, Беатрис Хадад Мая и Магда Линет, като по-малко от два месеца след професионалния си дебют вече е в Топ 150 на ранглистата.

От своя страна, Даян Пари записа първата си победа над тенисистка от Топ 30, надделявайки над финалистката от Рим Ангелина Калинина. Макар да започна трудно сезон 2023 и да записа поредни победи само веднъж в първите четири месеца от годината, французойката постепенно започна да намира най-добрата си форма с полуфинал на W60 турнира в Загреб и титла от WTA 125 надпреварата в Париж.

Александър Зверев – Алекс Молчан (четвърти мач на „Филип Шатрие“, не преди 21:15)

Александър Зверев се завърна с победа на Ролан Гарос, надделявайки над Лойд Харис в три сета. В два от тях обаче германецът имаше нужда от тайбрек. Евентуална победа днес ще бъде крачка напред за Зверев, тъй като ще му донесе най-доброто му класиране на Големия шлем от началото на годината. Бившият №2 традиционно се представя силно в Париж, така че в никакъв случай не бива да бъде отписван с лека ръка, макар че все още е далеч от най-добрата си форма.

Алекс Молчан, който дебютира на Ролан Гарос миналата година, преодоля началния кръг за втори пореден път, елиминирайки представителя на домакините Юго Гастон. Словакът пропусна началото на клей сезона заради контузия, но впоследствие игра полуфинал в Баня Лука и записа по една победа в Мадрид и Рим.

Днешният мач ще бъде първи между Зверев и Молчан.

Яник Синер – Даниел Алтмайер (втори мач на „Сюзан Ленглен“)

Двубоят, който ще определи евентуалния опонент на Григор Димитров в трети кръг. Макар да не бе в най-добрата си физическа форма през последните седмици, Яник Синер започна по обещаващ начин участието си в Париж, давайки само шест гейма на Александър Мюлер. Въпреки оттеглянето от Барселона заради травма и неубедителното представяне в Рим, италианецът има всички основания да е доволен от сезона си до момента – той игра финали в Маями и Ротердам, а преди това загуби от Стефанос Циципас в инфарктен осминафинален сблъсък на Australian Open. Добрите резултати на Ролан Гарос се превърнаха в нещо обичайно за Синер, който игра четвъртфинал в дебюта си през 2020, последван от два осминафинала.

От своя страна, Даниел Алтмайер записа ново добро представяне на клей, като елиминира Марк-Андреа Хюслер в първи кръг. Германецът вече има шест победи в основната схема в Тура през годината, като пет от тях дойдоха на клей. Алтмайер изуми света на тениса, достигайки до четвъртфинала в Мадрид, а сега за пръв път преодоля първия кръг на турнир от Големия шлем и със сигурност е амбициран за нещо повече.

До момента двамата са се изправяли един срещу друг веднъж – в първи кръг на миналогодишния US Open, като мачът завърши с петсетова победа за Синер.

Елена Рибакина – Линда Носкова (първи мач на „Сюзан Ленглен“, от 12:00)

В първия си мач на тазгодишното Открито първенство на Франция, световната №4 Елена Рибакина започна партньорството си с Yonex с победа над Бренда Фрухвиртова, макар да изоставаше с пробив в началото (6-4, 6-2). По този начин тя удължи серията си от поредни победи на седем, след като по-рано през месеца спечели титлата в Рим.

Сезонът се развива чудесно за Рибакина, която преди триумфа във „Форо Италико“ спечели титлата в Индиън Уелс, а освен това игра финали на Australian Open и в Маями. До момента най-доброто ѝ класиране на Ролан Гарос е четвъртфиналът от 2021, като представителката на Казахстан има всички основания да се надява да подобри това постижение през следващите дни.

Линда Носкова водеше с 6-3, 2-1 срещу Данка Ковинич в първи кръг, преди тенисистката от Черна Гора да се оттегли заради контузия. По този начин световната №50 записа първата си „мейджър“ победа, и то в турнира, където през 2021 г. вдигна титлата при девойките. Макр да имаше проблеми с контузии, Носкова може да се похвали с много добри резултати през годината – в Аделаида тя победи Онс Жабур, Виктория Азаренка и Дария Касаткина по пътя към дебютния си WTA финал, а впоследствие записа четвъртфинал в Лион и трети кръг в Индиън Уелс.

До момента Рибакина и Носкова не са играли една срещу друга.

Ролан Гарос се провежда от 28 май до 11 юни. Мачовете можете да гледате на живо по телевизионния канал Eurosport, а в www.eurosport.com ще бъде показана всяка точка от всеки мач на всеки корт, детайлно коментирани от експертите на Warner Bros. Discovery Sports. Eurosport, на Warner Bros. Discovery Sports, е широко признат като „дома на тениса в Европа“ и синоним на излъчването на Ролан Гарос.