Пет мача от ден №4 на Уимбълдън, които не бива да пропускате

Днес ни очакват още много зрелищни сблъсъци на Уимбълдън. Григор Димитров и Виктория Томова ще опитат да достигнат до третата фаза на Шампионата, но техните двубои далеч не са единствените, които заслужават внимание. Вижте кои са петте мача от днешната програма, които не бива да пропускате.

Григор Димитров – Иля Ивашка (четвърти мач на корт №3)

Едва ли има почитател на Григор Димитров, който да не е доволен от представянето му от началото на сезона на трева. Преди Уимбълдън, първата ни ракета започна от квалификациите в Куинс Клъб, където записа четири двусетови победи, преди да отстъпи на бъдещия шампион Карлос Алкарас на четвъртфинала. Ако запише още един успех на „Зелено“, българинът ще изравни постижението си от 2017 – годината, в която за последно преодоля втория кръг на Уимбълдън (осминафинал).

От своя страна, Ивашка започна трудно срещу Федерико Кория и загуби първия сет, но въпреки това успя да намери верния ритъм и да стигне до победата. Вчерашното му представяне, както и загубата от Роберто Карбайес Баена в Майорка, не са особено окуражаващи сигнали за беларуския тенисист. При последното си участие на Уимбълдън обаче той стигна до осминафинал, така че Григор Димитров в никакъв случай не бива да подценява световния №102.

До момента Ивашка води с 2-1 в съперничеството с Димитров. Беларуският тенисист спечели последните два мача помежду им, като миналата година надделя на осминафинала в София (6-3, 7-6).

Виктория Томова – Кейти Боултър (трети мач на корт №12)

Виктория Томова нямаше победа в 17 мача срещу тенисистки от Топ 30 на ранглистата, но вчера това се промени. Първата ни ракета отново стигна до втори кръг на Уимбълдън, след изненадваща за мнозина, но въпреки това напълно заслужена победа срещу световната №27 Бернарда Пера.

За първата ни ракета това бе четвърти успех в основна схема в Тура от началото на годината, като освен това тя ще играе във втори кръг на Шампионата за трети път в кариерата си, след като миналата година загуби от тогавашната №5 Мария Сакари, а през 2018 г. отстъпи на Серина Уилямс.

От своя страна, Кейти Боултър победи Дария Савил, оставайки последния представител на домакините в женския турнир. Британката се намира в много добра форма и се завърна в Топ 100 на ранглистата за пръв път от 2019 г. насам, като първо стигна до полуфинал на W100 турнира в Сърбитон, след което вдигна трофея на WTA 250 надпреварата в Нотингам. Важно е да се отбележи обаче, че по пътя към титлата тя не се изправи срещу нито една тенисистка от Топ 130 на ранглистата.

До момента Томова и Боултър са играли една срещу друга само веднъж. Това се случи на четвъртфинала на ITF турнира в Суджоу през 2018, където британката се оттегли при 6-4 в полза на първата ни ракета.

Анди Мъри – Стефанос Циципас (трети мач на Централния корт)

Анди Мъри остана непобеден в първи кръг на Уимбълдън, удължавайки серията си на 15-0, след победа над Раян Пенистън. Бившият №1 записа категорична победа, от която имаше нужда след двусетовите поражения от Алекс Де Минор в Куинс Клъб и от Холгер Руне на демонстративния турнир в Хърлингам.

Мъри, който спечели титлите на Чалънджър турнирите в Сърбитон и Нотингам, вече има 11 победи на трева през сезона. Това е най-доброто му постижение от 2016 г. насам, когато спечели всичките си 12 сблъсъка на тази настилка и вдигна трофея в „All England Club“.

От Финалите през 2016 г. до момента Мъри има само една победа над играч от Топ 5. Тя обаче дойде именно срещу Циципас на турнира в Щутгарт миналата година.

Самият грък не започна участието си в турнира по особено убедителен начин. Макар да бе считан за изявен фаворит срещу Доминик Тийм, Циципас имаше нужда от пет сета, за да сломи съпротивата на австриеца. Световният №5 не се представя на много високо ниво на трева през 2023, като четири от петте му мача на тази настилка стигнаха до заключителен сет, като загуби два от тях – от Ришар Гаске и Яник Ханфман.

До момента балансът в съперничеството между Мъри и Циципас е 1-1, като гръцкият тенисист е изправен пред угрозата да не запише поредни победи в четири последователни турнира за пръв път от 2019 г. насам.

Андрей Рубльов – Аслан Карацев (втори мач на корт №2)

Андрей Рубльов изпита затруднения във втория сет на мача си срещу Макс Пърсел, но за негово щастие липсата на опит от страна на австралиеца се оказа един от решаващите фактори за изхода от двубоя. Макар да изоставаше с 2-5 във втората част и да бе изправен пред повече точки за пробив (5-6), руснакът успя да спечели в три сета.

През настоящата година Рубльов все по-често започна да печели мачове, в които не показва най-добрия си тенис, като това му донесе финал в Монте Карло и четвъртфинал на Australian Open. Световният №7 отпадна във втори кръг при първите си две участия в основната схема на Уимбълдън, но през 2021 г. отбеляза прогрес и стигна до осминафинал.

Аслан Карацев също бе далеч от най-добрата си форма в първи кръг, но успя да се справи с Люка Ван Аш и вече има поне по една победа на всеки от турнирите от Големия шлем. Преди днешния сблъсък балансът на руснака срещу играчи от Топ 10 е 6-8, но три от тези победи бяха срещу негови сънародници, включително Рубльов.

Единственият до момента сблъсък между Карацев и Рубльов бе на полуфинала в Дубай през 2021, където настоящият №50 триумфира, а впоследствие спечели титлата.

Лейла Фернандес – Каролин Гарсия (трети мач на корт №3)

Каролин Гарсия се наслаждава на добър сезон на трева, като стигна до четвъртфинал в Берлин и Ийстборн, преди да започне участието си на Уимбълдън с победа над световната №125 Кейти Волинец. За стандартите на тенисистка от Топ 5 обаче годината не е особено позитивна за французойката – тя загуби финалите в Лион и Монтерей, след което не успя да запише поредни победи в сезона на клей.

Лейла Фернандес имаше проблеми в първи кръг, като на два пъти изоставаше с пробив в заключителния сет срещу Катерина Байндъл, преди все пак да успее да стигне до успеха. Канадката има огромна нужда от добри резултати, тъй като не е записвала поредни победи в Тура от януари насам.

Финалистката от US Open 2021 не успява да намери най-добрат си форма, след като се завърна след контузия в крака, като през последната година загуби и трите си мача във втори кръг на турнир от Големия шлем. Освен това, канадката няма победа в шест мача срещу тенисистка от Топ 10 от началото на миналата година.