Сабаленка и Свитолина оцеляха в трудни мачове

Уимбълдън, втори кръг

Арина Сабаленка – Кейти Боултър 4-6, 6-3, 6-3

Едни от фаворитките при жените Арина Сабаленка и Елина Свитолина трябваше да се потрудят здраво за победите си в днешния ден, в който и двете постигнаха успех в по три сета.

В мач от втория кръг, игран на Централния корт, поставената под №2 Сабаленка срещна неочаквани трудности срещу световната №219 Кейти Боултър.

Британката изигра страхотен мач, в големи части от мача не отстъпваше като мощ на съперничката си и действаше много хитро с блок ретура си, който доста затрудняваше беларускинята.

До момента Сабаленка никога не бе преминавала втори кръг в Лондон, а това изглеждаше трудна задача и сега след първия сет, в който грешките ѝ бяха прекалено много, докато Боултър играеше много качествен тенис. Двубоят започна с разменени пробиви преди Боултър да пробие отново за 4-3 и без да трепне до края да достигне до успеха.

Във втората част световната №4 намали грешките и това оказа влияние върху доста по-лесно спечелените сервис геймове. Тя изчака и единствения по-колеблив гейм на начален удар за съперничката, за да я пробие за 4-2. Сервирайки за сета при 5-3 Сабаленка имаше колебания, но реализира първия си сетбол.

В решителния сет и двете бяха доста нервни, което доведе до серия от три поредни пробива. Тя бе спряна с гейм на 0 за беларускинята, която по този начин поведе с 4-2. Драмата настъпи в осмия гейм, когато тя отрази цели шест шанса за пробив преди да пречупи съпротивата на Боултър и да сложи край на мача още на сервис на съперничката си.

При първото си участие в третия кръг на Уимбълдън тя ще срещне победителката от мача между Екатерина Александрова и Мария Осорио Серано.

Поставената под №3 Свитолина едва днес изигра мача си от първи кръг, в който надделя с 6-3, 2-6, 6-3 над Алисон ван Уйтванк.

Украинката беше много колеблива на втори сервис и допусна цели пет пробива. Ретурът ѝ обаче бе на обичайното високо ниво, което ѝ позволи на свой ред да реализира 6 брейка в мача, в които и двете завършиха с повече уинъра спрямо непредизвикани грешки.

Срещата започна с размяна на пробиви още в първите два гейма преди световната №5 да пробие отново за 4-2 и така да измъкне сета. Във втората част предимството бе за белгийката, която с два пробива за 3-1 и 6-2 набързо изравни резултата в сетовете.

Решителният бе доста нервен и двете имаха огромни затруднения на начален удар. Това доведе до общо цели 6 пробива. Свитолина водеше с 5-2 преди да допусне връщането на единия брейк аванс, но веднага след това сложи край на двубоя при първия си мачбол.

Във втори кръг украинката ще срещне Магда Линет, отстранила Аманда Анисимова след 2-6, 6-3, 6-1.

В същото време шампионката от Ролан Гарос 2019 Ига Швьонтек продължава напред с успех 6-1, 6-3 над бившата финалистка в Ол Инглънд Клъб Вера Звонарьова.

Проблеми нямаше и Витория Азаренка, победила Катерина Козлова с 6-1, 6-3. За бившата №1 следва мач със Сорана Кърстя, която отстрани Саманта Мъри в два сета.