Шампионът е детрониран: Кирьос продължава към четвъртфинал

US Open, четвърти кръг
Ник Кирьос – Даниил Медведев 7-6(11), 3-6, 6-3, 6-2

US Open ще има нов шампион, а мъжкият тенис ще има нов №1. За всичко това е отговорен Ник Кирьос, който детронира защитаващия титлата си от миналата година Даниил Медведев след страхотна победа в четири сета – 7-6(11), 3-6, 6-3, 6-2 след по-малко от три часа на корта.

Австралиецът за пореден път демонстрира, че в момента играе най-добрия тенис в кариерата си и е способен на големи неща в Ню Йорк. Успехът дойде напълно заслужено, след като Кирьос спечели голяма част от важните точки в мача. Той бе изключително ефективен при реализирането на пробиви, възползвайки се от 5 от общо 7-те си възможности спрямо 3 от 8 за руснака.

В почти целия мач австралиецът запази концентрация и не се поддаде на негативни емоции. Сервисът бе очакваното оръжие като играта на второто му подаване също бе достатъчно стабилна. Той завърши мача с 53 уинъра, от които 21 аса и 38 непредизвикани грешки.

Медведев също бе с много позитивно съотношение (49 печеливши удара и 19 неточности), но пропуснатите възможности и колебанието му във важните моменти струваха скъпо.

Така той изпусна да се превърне в първия тенисист от Роджър Федерер през 2008-а, който защитава титлата си в Ню Йорк. Поражението му означава, че на 12 септември мъжкият тенис ще има нов №1. Рафаел Надал, Карлос Алкарас и Каспър Рууд остават в битката за върха.

За Кирьос пък това е 26-а победа от 6 юни насам, когато започна сезона на трева. За сравнение – през този период следващите по победи са Медведев и Камерън Нори с по 18.

Успехът гарантира на Ник четвърто участие на четвъртфинал в Големия шлем в неговата кариера и първо в Ню Йорк.

В следващия кръг той ще срещне друг руснак в лицето на Карен Хачанов, за когото това също ще бъде дебютно участие на тази фаза на US Open. Хачанов постигна това след петсетов успех над Пабло Кареньо-Буста – 4-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-3.

„Даниил имаше огромно напрежение върху себе си, мачът бе невероятен. Работя упорито всеки ден, опитвам да се наспя, имам страхотна приятелка, която много ми помага, тя е човекът. Имам физиотерапевт, целият ми екип помага и работим много упорито. Никога не съм ги предавал, приятелката ми, семейството ми, винаги са били до мен. Това е един дълъг процес.“

„След Уимбълдън получих много увереност. Хачанов е много добър тенисист, но не искам да мисля за този мач, защото утре ни предстои мач на двойки с този красавец Танаси Кокинакис.“

„Щастлив съм, че имам възможност да покажа таланта си в Ню Йорк и най-накрая след 27 години да видите, че съм отдаден на играта“, допълни Кирьос в интервюто на корта пред Патрик Макенроу.

Двубоят ще се запомни и с едно много комично отиграване на австралиеца. В началото на втория сет при 30/30 в подаването на Медведев мощен форхенд на австралиеца доведедо опит за реакция на руснака, но топката остана в половината му. Това трябваше да означава точка за пробив пред Кирьос. Да, но не. Австралиецът реши да влезе в половината на съперника си и да завърши с воле. Правилникът обаче не позволява такова нещо, което означаваше точка за Даниил. „Все още не мога да повярвам. Мислех, че мога да я изиграя, изглеждах като идиот накрая, но така стана.“

Това, че Кирьос може да победи Медведев бе ясно и преди двубоя, тъй като австралиецът бе спечелил три от четирите им срещи до момента, включително тази в Монреал преди броени дни.

Това, което моментално направи впечатление в началото на мача, бе фактът, че руснакът заемаше много по-агресивна позиция на ретур.

Това обаче наглед не притесни австралиеца, който започна мача с доста по-лесно спечелени сервис геймове. 25-ият в световната ранглиста успя и първи да пробие за 4-2. Все пак един великолепен гейм на ретур донесе рибрейк на Медведев и закономерно сетът трябваше да се реши в тайбрек.

В него драмата бе на високо ниво. Кирьос отрази три сетбола след много смели изпълнения в някои от тях. Впоследствие той пое предимство и на свой ред пропусна три сетбола преди да реализира четвъртия за 13-11.

Първата част продължи над един час и успешният изход изглеждаше по-важен именно за австралиеца. До голяма степен очаквано в началото на втория сет Кирьос намали нивото, което позволи на световния №1 да спечели първите три гейма. Предимството на Даниил продължи с пробив за 5-1. Последва малко по-отпуснат опит за край на сета и съответно брейк в полза на съперника, но все пак от втория опит руснакът не сбърка и изравни резултата, с което вкара мача във формат 2 от 3 сета.

В третия сет се върнахме към очакваната доминация за сервиращите. С едно изключение – Кирьос проби за 3-1 и до края не позволи да изпусне аванса си. Този път нямаше и спад в представянето на австралиеца. Той спечели пет поредни гейма в началото на четвъртия сет, а при 5-2 реализира първия си мачбол.