Томова игра добре, но не успя да изненада световната №5

Уимбълдън, втори кръг
Виктория Томова – Мария Сакари 4-6, 3-6

Виктория Томова завърши по достоен начин участието си на сингъл на Уимбълдън. В мач от втория кръг ракета №1 на България отстъпи с 4-6, 3-6 на световната №5 Мария Сакари.

В големи периоди на мача на корт №1 Томова бе равностойна и гъркинята определено трябваше да се потруди, за да оправдание ролята си на фаворит. Тя все пак се справи със задачата, надигравайки българката с мощта си от дъното на корта и разнообразието в действията си. Сервисът също бе важен компонент за Сакари, която реализира 5 аса в хода на продължилия час и 16 минути мач.

За Томова участието на Уимбълдън продължава с игра на двойки. Тя и Елизабета Кочарето влязоха в основната схема като резерви. Тя определено може да бъде горда и от представянето си на сингъл, след като записа победа №2 в турнири от Големия шлем и отново имаше възможността да играе на една от най-големите арени в света на тениса. За Сакари турнирът продължава с мач в трети кръг срещу румънката Сорана Кърстя.

Подсечените топки и успешните къси на Томова често затрудняваха гъркинята, която не рядко трябваше да се бори за сервис геймовете си. Все пак тя допусна само един пробив като на свой ред реализира три. Ефективността на първи сервис бе една от разликите в полза на Сакари, която реализира 22 уинъра спрямо 11 на българката, която на свой ред направи по-малко непредизвикани грешки – 15 при 27 на победителката.

„Надявам се, че сте се насладили. Отдавна не бях играла на този корт, който е един от най-добрите в света. Много съм щастлива, радвам се на времето си тук. Имам прекрасен екип, семейството ми е тук, отново пълни трибуни, много е специално. Радвам се на всеки момент в този страхотен турнир“, коментира Сакари след края на мача.

От самото начало двете демонстрираха, че ни очаква хубав мач. Подсечените блок ретури на Томова затрудниха съперничката ѝ още в първия ѝ сервис гейм, в който се стигна до брейкбол. И в този случай, а и в много след това сервисът работеше отлично за Сакари във важните моменти.

Поставената под №5 използва първия си шанс, за да пробие за 2-1. Томова заигра отлично на ретур и постигна рибрейк. За съжаление в следващия гейм началният удар на българката не се получаваше и Сакари насочваше топките си към бекхенда ѝ, което в крайна сметка донесе успех.

В следващите минути двете печелеха лесно подаванията си. При 5-4 Сакари имаше затруднения като се стигна до равенство в подаването ѝ преди да завърши сета с ас.

Фаворитката стигна до ранен пробив за 2-1 в началото на втората част, а този момент като че ли само успокои Томова, която заигра с голямо настроение. Това доведе до някои великолепни разигравания в следващите минути. На няколко пъти ракета №1 на България бе близо в резултата на сервис на съперничката си, но до пробив не се стигна. Вместо това Сакари съумя да стигне до втори пробив в сета за крайното 6-3 като това се случи след един от най-хубавите геймове, в който Виктория успя да отрази четири мачбола.