Топ 5 на най-младите шампионки от US Open

Постигнатото от Ема Радукану на US Open със сигурност ще бъде дискутирано и помнено още много дълги години. Британката се превърна в първата квалификантка, която печели „мейджър“ турнир, а още по-впечатляващо като че ли е, че го направи на фона на липсата на какъвто и да е опит.

За нея това бе едва второ участие в турнир от Големия шлем, като в това отношение записва рекорд. Никога тенисистка не е успявала да спечели турнир от Шлема от едва втория си опит. И все пак – 18-годишната Радукану не е най-младата, печелила трофея в Ню Йорк. Преди нея това са постигали две 16-годишни и една 17-годишна тенисистки.

Кои са те, ще разберете в следващите редове. Представяме ви топ 5 на най-младите шампионки от US Open.

5. Светлана Кузнецова (2004) – на 19 години и 76 дни

Рускинята, която все още продължава да бъде част от WTA тура, започна турнира преди 17 години като №9 в света. Рускиня бе последната шампионка от Шлема – няколко седмици по-рано Мария Шарапова само на 17 бе победила Серина Уилямс на Уимбълдън.

Кузнецова стигна до четвъртфинал без да загуби сет, а това се повтори и срещу сънародничката ѝ Надя Петрова. На полуфинал бе единственият ѝ загубен сет – 1-6, 6-2, 6-4 срещу шампионката от 1998-а Линдзи Дейвънпорт. В изцяло руски финал Кузнецова не даде никакви шансове на Елена Дементиева и стигна до трофея.

4. Ема Радукану (2021) – на 18 години и 302 дни

Радукану все пак заема своето място в топ 5 на класацията. Британската тийнейджърка започна турнира от квалификациите като №150 в световната ранглиста. В тях премина без загубен сет, но едва ли е имало някой, който да очаква това, което последва. След лесните победи в първите три кръга Радукану даде само 3 гейма на Шелби Роджърс, за да достигне до първия си четвъртфинал. Там отново в два сета бе победена олимпийската шампионка Белинда Бенчич, за да се стигне до категоричен успех и над Мария Сакари.

В най-неочаквания финал Радукану успя да се пребори с №73 в света Лейла Фернандес – 10 мача, 10 победи в по 2 сета.

3. Серина Уилямс (1999) – на 17 години и 350 дни

Въпреки че бе само на 17, Уилямс стартира турнира като №7 в схемата. По това време все повече се говореше за Серина, макар и още да беше в сянката на сестра си Винъс, №3 в онзи турнир.

След лесни първи два мача, Серина трябваше да обръща от сет пасив в следващите си двубои с Ким Клайстерс и Кончита Мартинес. Същото се случи и в мача ѝ с Моника Селеш на четвъртфинал.

На полуфинала Уилямс срещна №2 Линдзи Дейвънпорт и след 6-4, 1-6, 6-4 стигна до първия си финал в Шлема.

В него нейна съперничка бе друга тийнейджърка – №1 в света Мартина Хингис. Швейцарката обаче не се оказа проблем за Уилямс – 6-3, 7-6(4) и първа от общо 23-те ѝ „мейджър“ титли.

2. Мартина Хингис (1997) – на 16 години и 341 дни

Две години преди тази загуба от Уилямс, Хингис бе тази, която записа името си в историята като една от най-младите шампионки в Ню Йорк. През 1997-а швейцарката вече бе спечелила Australian Open и Уимбълдън, и бе играла финал на Ролан Гарос.

В онази година тя просто не можеше да бъде спряна. До четвъртфиналите Хингис не бе загубила сет. Нещо повече – само веднъж спечели сет с по-малка разлика от 6-2.

Оттам насетне преодоля Аранча Санчес Викарио и Линдзи Дейвънпорт. На финала 16-годишната Хингис срещна 17-годишната Винъс Уилямс, която дебютираше на US Open. Това бе и най-младият финал в историята на Големия шлем.

Голяма интрига нямаше – 6-0, 6-4 за Хингис, която така и не загуби сет в целия турнир.

1.Трейси Остин (1979) – на 16 години и 270 дни

Остин бе поставена под №3 на US Open 1979, като вече имаше два четвъртфинала на турнира, включително и през 1977-а като 14-годишна. До четвъртфиналите тя загуби сет преди да победи с 6-1, 6-1 Силвия Ханика. На полуфинал нейна съперничка бе Мартина Навратилова. След 7-5, 7-5 Остин си гарантира финал срещу четирикратната шампионка в Ню Йорк Крис Евърт, от която бе загубила на четвъртфинал година по-рано.

Този път бе по-различно – 6-4, 6-3 за Остин и първа от двете ѝ титли от US Open. И до днес тя остава най-младият шампион от Големия шлем в Оупън ерата.