US Open става първият „мейджър“ турнир със система Video Review

US Open става първият "мейджър" турнир със система Video Review

На тазгодишния US Open ще бъде въведена система за видео повторения на спорни ситуации, която да помага на съдиите при отсъжданията. Това стана ясно след изявление на тенис асоциацията на САЩ (USTA). Технологията ще бъде използва на трите главни корта – „Артър Аш“, „Луис Армстронг“ и „Grandstand“, както и на корт №5 и корт №17.

Въпросната система не е нещо ново за тениса. Първоначално тя бе тествана на Next Gen Finals, след което бе приложена и на ATP Cup. Откритото първенство на САЩ обаче ще бъде първият турнир от Големия шлем, на който тя ще бъде използвана.

От USTA разкриват, че ситуациите, в които новата система ще бъде на разположение на съдиите, са следните:

  1. Not-up – Да се провери дали топката е тупнала повече от веднъж, преди играчът да осъществи контакт (повече от два пъти за мачовете с инвалидни колички).
  2. Фаул – Когато играчът „носи“ топката с ракетата, когато осъществява контакт с топката преди тя да е преминала мрежата или когато ракетата му докосне топката, докато тя не е под негов контрол.
  3. Докосване – Когато топката докосне играча или нещо, което той носи (освен ракетата) или когато играчът докосне мрежата по време на разиграване.
  4. Навлизане – Когато играчът навлезе в противноковата половина с ракетата или с която и да е част от тялото си по време на разиграване.
  5. Through – Когато топката премине през мрежата, вместо над нея.
  6. За евентуално присъждане или преиграване на точка, включително коригиране от „аут“ на „добра“ или вземане на решение относно това дали тенисистът е имал право да играе с топката.
  7. Топки в близост до линията – Когато играчът поиска разглеждане и системата не може да направи точно изчисление, съдията на стола може да разгледа ситуацията, за да прецени отсъждането си.
  8. Прeстъпване – Да се провери дали кракът на играча е докоснал основната линия при сервис.
  9. Грешка в резултата – Коригиране на евентуална грешка в резултата.

По този начин US Open ще продължи да защитава реномето си на технологичен иноватор сред останалите „мейджър“ надпревари. В разгара на пандемията през 2020 г. турнирът в Ню Йорк пръв въведе системата „Hawk Eye Live“, която бе използвана на всички кортове, с изключение на „Артър Аш“. Нейната цел бе на корта да има възможно най-малко хора заради важащите здравни разпоредби.

Впоследствие „Hawk Eye Live“ бе въведена и на Australian Open, а от 2025 г. ще се използва на всички турнири от календара на ATP.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH