Ван де Зандсхулп не затрудни Медведев, Циципас загуби само сет от Пер

Australian Open, трети кръг
Даниил Медведев – Ботик Ван де Зандсхулп 6-4, 6-4, 6-2
Стефанос Циципас – Беноа Пер 6-3, 7-5, 6-7(2), 6-4

Фаворитите в долната половина на схемата при мъжете Даниил Медведев и Стефанос Циципас продължават към четвъртия кръг на турнира след победи съответно над Ботик ван де Зандсхулп и Беноа Пер, които дойдоха по различен начин за двамата топ поставени.

Ван де Зандсхулп бе единственият тенисист, който взе сет срещу Медведев по пътя към трофея на US Open 2021. Няколко месеца по-късно двамата се срещнаха отново на австралийска земя, но този път световният №2 нямаше намерение да губи сет. След 6-4, 6-4, 6-2 най-високопоставеният в турнира продължава към втората седмица на надпреварата за четвърта поредна година.

Двубоят на „Маргарет Корт Арена“ продължи под 2 часа, а атмосферата на трибуните бе далеч по-приятна за руснака в сравнение с мача му срещу Ник Кирьос преди два дни.

Медведев изигра достатъчно стабилен мач, в който не бе и необходимо да прави нещо по-специално. Успехът за него е шести пореден след поражението от Юго Умбер на самия старт на сезона по време на ATP Cup.

В хода на мача №2 в света даде едва три брейкбола на съперника си като отрази и трите. Честото излизане на мрежата за Ван де Зандсхулп не водеше до нужните резултати, тъй като често съперникът му намираше начин да го размине.

Медведев реализира четири пробива от 11 възможности като завърши мача с 26 уинъра и 19 непредизвикани грешки.

В първия и втория сет пробивите идваха в третия гейм, докато в третата част Медведев не даде нито един гейм на съперника от 1-2 до края.

По същото време на „Род Лейвър Арена“ Циципас се нуждаеше от 2 часа и 42 минути, както и четири сета, за да преодолее играещия най-добрия си тенис от дълго време насам Беноа Пер.

Французинът, който в предишния кръг отстрани Григор Димитров, отново демонстрира доста високо ниво, но то бе достатъчно единствено за успех в третия сет.

Циципас завърши с впечатляващите 89% спечелени точки на първи сервис, а на втори бе с 65%, което доведе до спечелването с лекота на мнозинството от сервис геймовете му. В целия четирисетов мач той даде едва два шанса за пробив на съперника си, а брейк за Пер така и нямаше.

На свой ред гъркът реализира общо три пробива – по един във всеки от спечелените от него сетове.

След ранния брейк в първата част Пер вдигна доста нивото си и единствено слабият му завършек на втората част позволи на Циципас да поведе с 2-0 сета.

В третата част пробиви така и нямаше, а световният №56 изигра великолепен тайбрек, за да удължи престоя си на корта с още един сет.

Той бе на ниво и в четвъртия сет, но не издържа психически, когато сервираше при 4-5. Направи двойна грешка и още няколко непредизвикани, за да се стигне до пробив на 0 за край на мача.

За гърка следва доста сложно препятствие на осминафинал – №20 в схемата Телър Фриц, който спечели в пет сета срещу Роберто Баутиста Агут  като направи обрат от 1-2 сета за крайното 6-0, 3-6, 3-6, 6-4, 6-3.

Съперник на Медведев пък ще бъде една от сензациите през сезона – финалистът от АТР 250 турнира в Мелбърн Максим Креси. Американският представител достигна за първи път в кариерата си до осминафинал в турнир от Големия шлем след 6-2, 6-7(6), 6-3, 6-2 над Кристофър О’Конъл.