Време за дълго чакания триумф? Свитолина преодоля и Халеп

US Open, четвърти кръг
Елина Свитолина – Симона Халеп 6-3, 6-3

Елина Свитолина е първата четвъртфиналистка на US Open 2021. В един от най-очакваните двубои украинката демонстрира тенис на много високо ниво и заслужено достигна до победа в два сета над бившата №1 в света Симона Халеп.

Само час и 16 минути бяха необходими на поставената под №5 да преодолее една от най-трудните си съпернички и да стигне до девета поредна победа след титлата в Чикаго преди седмица.

Свитолина бе спечелила 5 от 9-те двубоя помежду им, но румънката бе надделяла в двата им мача в турнири от Големия шлем. Именно представянето в „мейджърите“ до момента е голямата въпросителна в представянето на украинката, но показаното засега в Ню Йорк дава надежда, че най-сетне може да достигне до финал на турнир от най-високото ниво. В опит да се класира за третия си полуфинал в турнир от Шлема тя очаква победителката от мача между Лейла Фернандес и Анжелик Кербер.

В хода на мача срещу Халеп Свитолина реализира общо пет пробива спрямо два на съперничката, като голямото ѝ предимство бяха много по-лесно спечелените точки на първи сервис – 71% спрямо 52% на съперничката. Форхендът като че ли бе компонентът, с който видимо украинката имаше предимство. Като цяло двубоят бе на много високо ниво, като и двете завършиха с +2 в съотношението на уинъри спрямо непредизвикани грешки.

Вторият сет бе по-трудният за украинката, тъй като в него Халеп започна да играе по-агресивно и увеличи двойно печелившите си удари.

Мачът започна добре за бившата №1, която проби първа за 2-1, преди Свитолина да постигне рибрейк. Ключовият момент бе в седмия гейм, в който украинката отрази два брейкбола при 15-40, след което на свой ред проби и затвори мача на собствен сервис.

В началото на втората част развръзката на първата определено влияеше на двете и Свитолина закономерно стигна до брейк за 2-1. Много бързо обаче Халеп успя да се прегрупира и да нанесе нужните корекции, за да изравни.

Прецизността и дълбочината продължиха да бъдат спътници в играта на Свитолина, която от 2-3 спечели четири поредни гейма и така достигна до една от големите победи в кариерата си.