Жабур срещу Рибакина: сблъсък на стилове на най-голямата арена (превю)

Жабур срещу Рибакина: сблъсък на стилове на най-голямата арена (превю)

По-високите и по-силни физически тенисистки традиционно имат предимство в битката за титлата на Уимбълдън. Достатъчно е да си спомним петкратната шампионка Винъс Уилямс, която се извисяваше над опонентките си със своите 185 см. Или сестра ѝ Серина (175 см), която спечели Шампионата седем пъти. Сред кралиците на All England Club са още Петра Квитова (182 см) и Линдзи Дейвънпорт (189 см).

Всички те стигнаха до митичния трофей с помощта на сервиса и атаките от основната линия, в които бе вложена много сила и които са идеални за игра на тревни кортове.

Съществува обаче и по-различен тип тенисистки. Последните две шампионки на Уимбълдън – Ашли Барти и Симона Халеп, показаха, че размерът не винаги е най-важен. Австралийката е висока едва 166 см – с два сантиметра по-ниска от Халеп. Последните шампионки със сходен ръст преди тях бяха Ивон Гулагонг и Крис Евърт, съответно през 1980 и 1981 г.

Барти и Халеп обаче компенсираха не особено внушителния си ръст с чудесно движение по корта и голямо разнообразие от удари, с които успяваха да изненадат своите опонентки.

Днешният финал между Онс Жабур и Елена Рибакина е сблъсък именно между тези два стила. Високата 184 см Рибакина поразява опонентките си с топовен форхенд, подбирайки внимателно моментите за решителната атака, като освен това не се притеснява да променя темпото на разиграванията. От своя страна Жабур е една от най-атрактивните тенисистки в Тура, като често пласира удари, които на пръв поглед изглеждат почти невъзможни.

Големият въпрос сега е коя от тях ще успее да наложи своя стил в първия случай в историята на Оупън ерата, когато и двете финалистки ще дебютират в заключителния сблъсък на Уимбълдън.

„Това е много интересен въпрос“ – каза Симона Халеп след полуфинала, когато бе попитана за своята прогноза за сблъсъка. „Не знам как Рибакина ще успее да отговори на играта на Жабур. Тя умее да променя темпото по чудесен начин с помощта на слайса си. Не съм сигурна, че Елена ще успее да поддържа този ритъм. Ако обаче е достатъчно уверена, може и да успее. Със сигурност ще бъде много интересно да видим какво ще се случи“.

Рибакина пласира 49 аса в досегашните си шест мача, като опонентките ѝ не са успели да върнат първия ѝ сервис в 51% от случаите.

„Рибакина е агресивен играч. Ако и предоставите достатъчно време, тя ще се възползва от това. Нейната агресия и умението и да променя ритъма ѝ са основните причини тя да играе толкова добре на трева. Сервисът ѝ е ного добър, така че ще трябва да се опитвам да върна възможно най-много топки и да я накарам да се труди за всяка точка. Наясно съм, че тя удря топката с много сила и е способна да пласира уинър във всеки един момент, затова трябва да съм много внимателна през целия мач“ – коментира Жабур на пресконференцията след победата си над Татяна Мария.

Именно ретурът е един от компонентите, които дават на тунизийката основания за оптимизъм преди днешния сблъсък. От началото на турнира тя е спечелила 46% от точките, в които е успяла да върне първия сервис на опонентката си, както и 47% от ретур геймовете си, докато показателите на Рибакина са доста по-скромните съответно 32% и 30%. От гледна точка на спечелените сервис геймове, превъзходството на казахстанката е минимално – 86% срещу 85%.

Рибакина се движи доста добре за тенисистка с нейния ръст, но от своя страна Жабур може да се похвали със завидна скорост и пъргавина. Освен това „ретро“ стилът на тунизийката често оставя опонентките ѝ без отговор.

„Този начин на игра може би постепенно се завръща. Преди се е играло с доста слайс, както и с много атаки сервис-мрежа. Този необичаен стил ми харесва, тъй като за опонентките ми е много трудно да се адаптират към него. Знам, че по този начин ядосвам много хора на корта, и това ме радва“ – заяви тенисистката, провъзгласила се за „Министър на щастието“.

На миналогодишния финал Ашли Барти записа повече асове от значително по-високата Каролина Плишкова (7-6) и проби сервиса на чехкинята шест пъти. Това обаче не е точна наука. Доста сходна с австралийката във физическо и игрово отношение бе Жюстин Енен, но белгийката остана в подножението на върха, губейки финалите през 2001 и 2006 съответно от Винъс Уилямс и Амели Моресмо. В крайна сметка Уимбълдън се оказа единственият „мейджър“ трофей, който Енен не успя да спечели.

„Знам, че играта ми може да създаде сериозни проблеми на Елена. Ще опитам да се концентрирам върху себе си, да играя често със слайс и да я накарам да положи възможно най-много усилия за всяка точка. Тенисистките като нея обикновено опитват да приключат разиграването в рамките на 2-3 удара. В събота просто ще опитам да играя моята игра и да демонстирирам обичайния си стил“ – коментира Жабур.

Рибакина бе доста по-лаконична на своята пресконференция. „Знам как играе Онс. Тя също знае как играя аз. Познаваме се много добре. Всяка от нас ще даде всичко от себе си и ще видим какво ще се случи“.

Едно е сигурно – очаква ни зрелищен сблъсък, след който на „Стената на шампионките“ ще бъде изписано ново име.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH