Дискусиите за влиянието на въглехидратите и мазнините върху здравето не са от вчера и днес. Цели отрасли в медицината и здравеопазването са ангажирани с изследвания и анализи, информацията която се появява навсякъде става все повече. Дори вашият диетолог може да ви изнесе лекция за вредата им. Ако се чудите как да подобрите състоянието си, наложителн е да редуцирате тяхното присътвие в хранителните режими.
За протеините обаче всички са единодушни – те са полезни! Нека видим защо
Едва ли има ефикасни диети без протеиново присъствие. Многобройни проучвания показват, че режими с високо съдържание на протеини реално могат да доведат до загуба на тегло и повишаване на метаболитното здраве. Знаем, че мазнините и въглехидратите също като тях са фактор за това как се чувстваме на органично ниво, но всеки от трите елемента ни влияе по различен начин. Протеинът се оказва „най-засищащият“ – той ви кара да се чувствате много по-заситени с количество храна, значително по-малко от обичайното. Причина за това е способността му да намалява значително нивото на хормона на глада. В същото време нараства присъствието на пептида YY и това ни кара да не изпитваме глад. Дали е ефикасно подобно твърдение? Проучванията показват, че увеличаването на приема на протеини от 15% на 30% от калориите кара жените с наднормено тегло да ядат над 400 калории по-малко всеки ден, без умишлено да ограничават нищо. Ако се налага да отслабнете и търсите бързи резултати е добре да замените въглехидратите и мазнините с протеини. Как? Много просто – намалете картофите и попълнете количеството храна с месо или риба.
Странно, но не всички са запознати с факта, че протеинът е градивен елемент за мускулите. Повечето спортисти включват задължително прием на протеини по време на силови тренировки или състезания. Така поддържат мускулната си маса и силата. А нима това не е основата на всяка фитнес програма?! На протеините разчитат щангисти и атлети, плувци и велосипедисти. Дори при екстремни отслабвания мускулната маса за запазва, благодарение на нивата му в организма. Хората, които приемат повече протеини показват много по-качествена костна маса дори в напреднала възраст и при тях рискът от остеопороза и фрактури е много, много по-малък. След менопаузата за жените приемът на протеини е още по-важен.
Желанието за храна е много по-различно от нормалния глад – в този случай тялото ни почти не се нуждае от енергия или хранителни вещества, по-скоро мозъкът ни иска да се „награди“. И именно затова е изключително трудно да се преборим с призивите да надникнем в хладилника посред нощ. Решението е приемът на протеини. Според изследване, при мъжете с наднормено тегло увеличаването на протеина до 25% намалява апетита с 60% и желанието за закуска през нощта наполовина.
Всички говорят за повишения метаболизъм и храната се спряга за важен фактор. Не всички храни, които приемаме обаче са еднакви в това отношение – протеинът, например е близо тройно по-ефикасен. Освен засиленият метаболизъм, той значително увеличава броя на изгорените калории. И като казваме това, имаме предвид около 150-200 калории дневно.
Едва ли има по-невидимо опасен за здравето ни враг от високото кръвно. То е основна причини за инфаркти, инсулти и хронични бъбречни състояния. Редовният прием на протеини намалява кръвното и това намаление е трайно и значително. Някои изследвания демонстрират подобрения и в други рискови фактори за сърдечни заболявания. Протеинът също има ползи за загуба на мазнини по време на умишлено ограничаване на калориите.
Протеинът е приятел на здравето ни!