Алтернативата на „Ястребовото око“ създаде много главоболия в Нюпорт

Алтернативата на "Ястребовото око" създаде много главоболия в Нюпорт

„Ястребовото око“ дебютира през 2006-а на турнира „Хопман къп“, като система за видеоповторения, която може да отменя решенията на съдиите по линиите. Според създателите му, комбинацията от десетте камери, които са разположение на корта, осигуряват точност на отсъждането от 99%, a Hawk eye много бързо се наложи.

Не мина чак толкова време преди „Ястребовото око“ да си намери и конкурент, който направи пробив на няколко турнира.

Системата Foxtenn обаче създаде много главоболия на турнира в Нюпорт тази седмица. Състезателите започнаха да протестират срещу отсъжданията, а при една ситуация Иво Карлович (вероятно за първи път в историята) поиска да оспори оспорване, защото бе сигурен, че Foxtenn е направила грешка.

Проблемът вероятно се появява, защото системата не регистрира кога топката се е приземила, а кога е направила първи контакт с върха на тревата, откъдето се появяват и странните решения.

Впоследствие стана ясно, че проблемът се получава, когато става дума за отсъждания на топки, които са близо до хоризонталните линии на корта, защото при вертикалните няма несъответствие.

foctenn

При промотирането си системата Foxtenn претендираше, че успява да елиминира дори този 1% шанс за грешка, който е възможен при „Ястребово око“. А човекът, чиято задача е да предложи Foxtenn на ITF, ATP и WTA турнирите като алтернатива на  е добре познато име – бившият №10 в света Феликс Мантия. Каталунецът постигна първия пробив през 2017 година, след като организаторите на турнира в Метц се съгласиха да изпробват системата.

„Foxtenn е механизъм, който ще е конкуренция на всяка друга система за получаване на данни и видеоповторение, която съществува в момента – заяви Мантия. – Има няколко разлики. Например, съществуват системи, които се базират на комбинация 10 камери и на това къде в пространството се пресичат траекториите, заснети от тях. Нашата информация се базира и на реалната точка на контакт между топката и корта, което наричаме „момент на истината“.

foxtenn

Foxtenn разполага с 44 камери, всяка от които заснема по 2,500 кадъра в секунда, което прави общо 110,000 кадъра в секунда. Сегашните системи са способни да произведат 150 кадъра в секунда или общо 1,500 кадъра. Освен това, има и 10 лазерни системи, които дават информацияза случващото се в мача с точност до милиметър и милисекунда. Това позволява да се базира на реалната точка на контакт между топката и корта, а не на пресмятане на мястото, където това се е случило.

В крайна сметка обаче проблемът идва от прекалената акуратност или поне до такава степен разконцентрира някои играчи, че те така и не показаха оптималното си ниво на представяне.

„Ястребовото око“ и Foxtenn не могат да „съжителстват“ по време на един турнир, така че трябва да бъде направен избор между двете.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH