Това се среща рядко: Федерер с наказателна точка за неспортсменска проява (видео)

Роджър Федерер рядко изпуска нервите си на корта и предпочита да игнорира външните фактори, които влияят върху представянето му. Не такъв обаче бе случаят в четвъртфиналния мач на Мастърса в Шанхай, който двукратният шампион загуби драматично от Александър Зверев след 3-6 7-6(7) 3-6.

Рекордьорът от титли в Големия шлем влезе в спор със съдията на стола, който не го бе предупредил, че топките са сменени в началото на решителния трети сет – веднага след като Маестрото бе отразил пет мачбола. По традиция Роджър винаги сменя ракетата си, преди новите топки да бъдат вкарани в употреба, но сега пропусна да го стори. Именно затова започна размяната на реплики с рефера при изоставане от пробив и 0-2, след което продължи при резултат 0-3.

„Защо не ми напомняш?“, обърна се швейцарецът към съдията. „Това е единственото нещо в целия мач, което очаквам от теб“.

При 0-3 и изоставане 15-30 на свое подаване двукратният шампион изстреля топка в трибуните, а това, в комбинация с острите му реплики, му донесе наказателна точка, която даде два брейкбола на Зверев. Решението на рефера, изненадващо или не, гласеше: „Неспортсменско поведение, наказателна точка – г-н Федерер“.

Недоволният швейцарец се насочи към стола на съдията и поиска обяснение. „Не я изстреля може би с пълна сила, но я изкара от корта“, обърна се реферът към Роджър относно топката.
„Добре, каква е цялостната причина?“, попита Маестрото, а в отговор получи следното: „Заради изстрелване на топката извън корта. Може да загубим топката“. Освен това съдията припомни на Федерер, че това е бил вторият случай, в който е направил подобно нещо в мача.
В крайна сметка 20-кратният шампион от Големия шлем се оказа на губещата страна в края на мача.Ако изключим края на втория сет, то ретурите, форхендът и бехендът на световния №3 не бяха на обичайното ниво, липсваше и настроението в играта му. Чак в края на мача Федерер показа на какво е способен, но и Зверев играеше на много високо равнище. Той реализира 17 аса и спечели близо 80% от разиграванията на първи начален удар.

Победата на немеца не само го класира на полуфинал, където очаква Доминик Тийм или Матео Беретини, но чрез нея той запазва и шансовете си за участие на финалите в Лондон.

Това бе четвърти успех на Саша от общо седем мача срещу двукратния шампион в Шанхай и той вече има положителен баланс срещу него. Последната им среща преди този двубой бе полуфиналът в „O2 Arena“ в Лондон миналия сезон, когато Зверев надделя над опонента си по пътя към титлата на финалите на ATP.

Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта.