18-годишната Ястремска завоюва втора титла в кариерата си след уникален обрат

Toyota Thailand Open, финал
Даяна Ястремска – Айла Томлянович 6-2 2-6 7-6(3)

18-годишната Даяна Ястремска спечели втора титла в кариерата си, след като осъществи невероятен обрат над Айла Томлянович на финала на Toyota Thailand Open. Украинката изоставаше с 2-5 в решителния сет, но опонентката ѝ не се възползва от двата си шанса да спечели трофея на свой сервис и в крайна сметка загуби с 2-6 6-2 6-7(3).

По пътя си към финала Ястремска осъществи няколко невероятни победи, включително срещу топ поставената Гарбине Мугуруса. Така 47-ата в света дублира титлата си от Хонконг ’18, а Томлянович за четвърти път загуби финал и остана без трофей на ниво WTA.

Ястремска спечели трудно откриващия си сервис гейм, но след това осъществи пробив за 2-0. Спаси точка за рибрейк с невероятна защита във второто си подаване, а Томлянович не успя да запише гейм и при втория си опит на сервис. Украинката реализира форхенд уинър за 40-0, а завършващ удар от ретур ѝ подсигури преднина от 4-0.

Световната №47 затвърди втория пробив с гейм на 15, а Томлянович успя да намали до 1-5. Няколко грешки на Ястремска обаче не ѝ позволиха да затвори сета и опонентката ѝ върна единия брейк.

Австралийката обаче отново бе подложена на невероятните ретури на съперницата си и загуби частта на свой сервис – 2-6.

След подновяването на играта се забеляза изключително подобрение в представянето на Томлянович. 49-ата в света стигна до точка за пробив в първия гейм, но не успя да я реализира. Все пак го стори в следващото подаване на опонентката си.

Въпреки че не успя да затвърди брейка, австралийката осъществи нов пробив след двойна грешка на Ястремска – 3-2. Затвърди на нула, а в седмия гейм украинката реализира десета двойна грешка. Това помогна на Томлянович да стигне до сервиране за изравняване на сетовете. Справи се безупречно и вкара мача в трета решителна част след 6-2.

Развоят на събитията претърпя пореден обрат на старта на третия сет, когато агресията на Ястремска се завърна и тя проби за 2-0. Защитата на 49-ата в света обаче устоя и тя върна брейка. Спаси три точки за пробив в четвъртия гейм и изравни – 2-2.

Следващите три гейма обаче отидоха в полза на Томлянович и тя сервира за титлата при 5-2. Украинката взе медицински таймаут поради болки в левия крак, а след това върна един от пробивите – 3-5. Австралийката отново сервира за трофея, но пак не се справи. Допусна двойна грешка и Ястремска изравни за 5-5.

Финалът влезе в тайбрек, който вървеше равностойно до 3-3, но след това украинката спечели три поредни точки и спечели титлата от посрещане – 6-2 2-6 7-6(3).