Александрова спря Сабаленка на четвъртфиналите в Москва

VTB Kremlin Cup, четвъртфинал

Арина Сабаленка – Екатерина Александрова 3-6, 4-6

Екатерина Александрова продължава силното си представяне на WTA 500 турнира в Москва. Представителката на домакините достигна до полуфиналите на надпреварата, след като записа чиста победа над първата поставена Арина Сабаленка. Това е шести успех за Александрова срещу тенисистка от Топ 10 в кариерата ѝ, както и трети срещу представителка на Топ 5.

Предстоящият полуфинал ще бъде неин трети на ниво WTA 500, след тези в Санкт Петербург миналата година и Gippsland Trophy в началото на настоящия сезон.

В битка за място на финала рускинята ще се изправи срещу Мария Сакари, победила с 6-4, 6-4 Симона Халеп.

Александрова бе много по-прецизна в атакуващ план и записа 21 уинъра срещу 11 на Сабаленка, като в същото време втората в света допусна повече непредизвикани грешки (21-17). Рускинята спечели 84% от точките си на първи сервис (26/31), докато успеваемостта на Сабаленка по този показател бе значително по-ниска – 63% (20/32). Александрова реализира четири от деветте си точки за пробив (44%), докато Сабаленка оползотвори един от своите четири брейкпойнта (25%).

Сабаленка започна агресивно мача и поведе в резултата, но Александрова отговори на темпото на опонентката си и изравни след гейм на нула, след което продължи да диктува темпото и реализира първия пробив в двубоя, увеличавайки преднината си на 3-1. Сабаленка обаче бе решена да се бори докрай и в хода на сета намали изоставането си на 4-3. Впоследствие обаче агресията на беларускинята се обърна срещу нея и непредизвиканите ѝ грешки зачестиха, като в същото време Александрова демонстрира отлична игра в защита.

Представителката на домакините възстанови разликата от два гейма при 5-3, след което на свой ред започна да играе много по-атакуващо. Рускинята пропусна три сетбола, но въпреки това не позволи на Сабаленка отново да редуцира пасива си и записа решаващ пробив, с който приключи сета при 6-3.

Вторият сет започна по чудесен начин за Сабаленка, която записа ранен брейк за 2-0. Това обаче не разколеба Александрова, която продължаваше да кара първата поставена непрестанно да тича по целия корт. Тактиката на рускинята се оказа успешна и тя осъществи пълен обрат, като в следващите три гейма загуби само две точки. Сабаленка обаче повиши качеството на първия си сервис и това ѝ помогна да прекъсне серията на опонентката си, след което равенството се запази при 4-4.

Беларускинята стигна до три поредни брейкпойнта, но поредица от двойни и непредизвикани грешки даде възможност на Александрова да обърне резултата и да си върне водачеството. Представителката на домакините се възползва максимално от колебанията в играта на опонентката си и завърши мача с пробив на 15, триумфирайки с 6-3, 6-4 след 74 минути на корта.