Барти имаше проблеми, но надделя над Пера

Ролан Гарос, първи кръг

Ашли Барти – Бернарда Пера 6-4, 3-6, 6-2

Световната №1 Ашли Барти се завърна на Ролан Гарос с трисетова победа над Бернарда Пера. Шампионката от 2019 г., която реши да не защитава титлата миналата година, загуби втория сет, но въпреки това не позволи на американката да поднесе сензация и записа осма поредна победа в надпреварата.

Във втори кръг Барти ще се изправи срещу победителката от мача между Магда Линет и Клои Паке.

Пера бе по-агресивна на начален удар и записа по-голям брой асове (8-5), но и направи повече двойни грешки (5-1). Американката имаше лек превес по отношение на спечелените на сервис точки (53-49), но за сметка на това Барти бе значително по-резултатна на ретур (42-31). И двете опонентки бяха доста колебливи при възможностите си за пробив, като Барти реализира пет от 12-те си брейкпойнта (42%), а Пера – три от своите осем (38%).

Барти пропусна две точки за пробив в откриващия гейм и позволи на Пера да поведе, но след това осъществи обрат и направи резултата 2-1 в своя полза. Американката успя да изравни, но след това световната №1 изигра един от най-силните си периоди в мача, като успя на два пъти да пробие сервиса на опонентката си и да натрупа комфортен аванс от 5-2.

Пера обаче върна интригата, като също реализира пробив, след което затвърди брейка с гейм на нула и намали резултата на 5-4. В десетия гейм Барти пропусна два от трите поредни сетбола, които се откриха пред нея, но третият опит се оказа щастлив за австралийката и тя надделя с 6-4.

В началото на втория сет обаче в играта на австрлийката настъпи внезапен спад, от който нейната опонентка се възползва максимално. Пера отрази брейкпойнт в първия гейм, след което самата тя успя да пробие и да поведе убедително с 3-0. В хода на сета Барти намали изоставането си до 5-3, като в осмия гейм спаси сетбол. Впоследствие обаче шампионката в турнира за 2019 г. пропусна точка за пробив и това позволи на американската тенисистка да спечели сета с 6-3.

Двете опонентки си размениха по един гейм в началото на заключителната част, а впоследствие Пера имаше възможност да обърне резултата. Американката обаче пропусна две възможности за пробив и Барти спечели и второто си подаване, преди световната №70 отново да възстанови равенството при 2-2.

Това обаче се оказа последният позитивен момент за Пера в днешния мач. Барти вдигна значително темпото и пое напълно контрола върху играта и не даде повече геймове на опонентката си, като успя на два пъти да пробие сервиса ѝ и да триумфира с 6-4, 3-6, 6-2 след малко под два часа игра.