Барти спечели трета титла за 2021 след драматичен обрат срещу Сабаленка

Porsche Tennis Grand Prix, финал

Ашли Барти – Арина Сабаленка 3-6, 6-0, 6-3

Ашли Барти спечели титлата на WTA 500 турнира в Щутгарт след трисетов успех над седмата в света Арина Сабаленка. Ден след като навърши 25 години австралийката си направи чудесен подарък, като спечели втора титла на клей в кариерата си, след тази от Ролан Гарос през 2019 г. Сабаленка поиска медицинско прекъсване и в заключителния сет видимо изпитваше болка в бедрото си, но въпреки това се бори докрай и затрудни доста своята опонентка.

Днешната титла бе трета за Барти от началото на сезона след тези от Yarra Valley Classic и Мастърса в Маями.

Световната №1 имаше значително превъзходство при спечелените на сервис точки (55-41), като в същото време бе по-резултатна и на ретур (37-30). И двете опонентка показаха доста колебания при реализирането на възможностите си за пробив, но Барти бе по-ефективна и в това отношение, като оползотвори пет от 12-те си брейкпойнта (42%), докато Сабаленка реализира едва два от своите десет (20%).

И двете финалистки заложиха на типичния си динамичен стил на игра с много движение по корта и мощни форхенд атаки от основната линия. Сабаленка спечели откриващия гейм, след като спаси точка за пробив, но Барти успя бързо да възстанови равенството. Тя и Сабаленка си размениха по още един гейм, а впоследствие австралийката имаше възможност да осъществи пълен обрат. В петия гейм Барти стигна до два поредни брейкпойнта, но не успя да реализира нито един от тях и нейната опонентка си върна водачеството при 3-2.

Веднага след това обаче ролите се оказаха разменени – Сабаленка пропиля три точки за пробив и световната №1 изравни резултата за трети път. Белорускинята обаче спечели и четвъртия си сервис гейм, след което пред нея се откриха два поредни брейкпойнта. Барти отрази първия, но при следващата си възможност Сабаленка бе далеч по-прецизна и реализира първия пробив в мача, като по този начин поведе с 5-3.

Световната №7 продължи да владее инициативата и в деветия гейм достигна до точка за спечелването на сета. Сабаленка обаче допусна двойна грешка в най-неподходящия момент и Барти избегна опасността. Радостта на австралийката не трая дълго, тъй като петата в схемата спечели следващите две разигравания с много добре изградени атаки и триумфира с 6-2 в първия сет.

Барти обаче бързо се отърси от негативния за нея развой на събитията и след почивката се завърна като преобразена на корта. Световната №1 започна да показва най-добрата си игра и напълно пое контрола върху играта, като успя на два пъти да пробие сервиса на опонентката си и само след 18 минути вече водеше убедително с 5-0. Сабаленка опита да играе по-агресивно, но тази тактика не ѝ донесе успех и Барто приключи сета при 6-0 в своя полза след 23 минути игра.

След края на втората част Сабаленка поиска медицинско прекъсване заради болки в дясното бедро и напусна корта за няколко минути.

Барти продължи да доминира и направи сериозна крачка към титлата като започна заключителния сет с гейм на нула, след което успя да пробие сервиса на белорускинята и да удвои преднината си. Сабаленка опитваше да приключва разиграванията възможно най-бързо, но нейната припряност и изигра лоша шега и броят на непредизвиканите ѝ грешки се увеличи значително. Световната №1 отново спечели подаването си на нула и увеличи преднината си на 3-0, а в същото време затрудненията, които Сабаленка изпитваше при движението си по корта, ставаха все по-видими.

Ситуацията изглеждаше безнадеждна за световната №7, но тя успя да превъзмогне болката и да върне интригата в сета, като първо прекъсна серията на Барти, след което осъществи пробив и намали резултата на 3-2. Австралийката обаче отново взе инициативата и в шестия гейм реализира брейк, който стана факт след нова двойна грешка на Сабаленка.

Последвалият гейм бе един от най-интригуващите в мача. Сабалнка поведе с 30-0, но допусна изравняване след две поредни двойни грешки. Въпреки това белорускинята достигна до възможност за пробив, която обаче не успя да оползотвори. В хода на гейма Сабаленка пропиля още два брейкпойнта, докато в същото време Барти също пропусна три възможности да спечели гейма. В крайна сметка австралийката успя да спечели подаването си и да се доближи само на гейм до титлата.

Барти на два пъти поведе в резултата, но Сабаленка успя да осъществи обрат и да редуцира пасива си до 5-3. Австралийката обаче отново вдигна значително темпото и пред нея се откриха три поредни шампионски точки. Сабаленка спаси първата, но при втория си опит Барти не допусна грешка и триумфира с 3-6, 6-0, 6-3 след 1 час и 46 минути на корта.