Азаренка се класира за пети 1/4-финал в Мелбърн и следва нова битка с Кербер

Australian Open, IV кръг
Виктория Азаренка – Барбора Стрицова 6-2 6-4

Виктория Азаренка най-после беше поставена на по-сериозно изпитание на тазгодишния Australian Open и въпреки някои колебания, двукратната шампионка се справи с Барбора Стрицова с 6-2 6-4 и вече е на четвъртфинал. Беларускинята за пети път достига до това стъпало в Мелбърн. Чехкинята, която в миналия кръг шокира Гарбине Мугуруса, измъкна невероятни топки от дъното на корта, а и се представи впечатляващо на мрежата.

Стрицова нямаше отговор за мощната игра на съперничката в първия сет и макар да се върна от 0-40, за да поведе с 2-1 гейма, загуби следващите си две подавания и Азаренка наниза пет поредни гейма до 6-2. След почивката Стрицова наистина показа прекрасен тенис и опитваше да накъса ритъма на Вика, а и подготвяше прецизно излизанията си на мрежата, където спечели 10 от 11 точки.

Беларускияната все пак се добра до брейкпойнт и го материализира с форхенд уинър на линията за 4-3, а след това трябваше да спасява първите две точки за пробив в свое подаване в мача, за да поведе с 5-3. Реално, в тези минути Азаренка си осигури победата, защото геймът за 6-4 беше далеч по-протоколен.

Вика ще се изправи на четвъртфинал срещу Анджелик Кербер. Азаренка води с 6-0 в преките мачове, а последният от тях беше успех с 6-3 6-1 в Бризбън през този сезон. Преди това на US Open обаче, беларускинята се нуждаше от 2 часа и 52 минути за успеха със 7-5 2-6 6-4.

„Днес имах трудна съперничка, но играх умно и агресивно – коментира Азаренка. – Наслаждавам се на времето си на корта и това ми помага до остана свежа физически. За първи път загубих четири гейма в един сет в тазгодишното издание на турнира, но Барбора игра страхотно. Мачът с Анджелик ще е изключително труден, защото тя е невероятен боец.“