Бачински пречупи Матек-Сандс в трилър, Янкович също е във II кръг в Доха

Qatar Total Open, I кръг
Тимеа Бачински – Бетани Матек-Сандс 6-7(7) 6-1 6-3

Тимеа Бачински се измъкна от почти тричасов трилър и успя да прескочи във втори кръг на Qatar Total Open след обрат за 6-7(7) 6-1 6-3 над Бетани Матек-Сандс. Швейцарката наистина се нуждаеше от подобна вдъхновяваща победа, защото далеч не започна сезона по най-успешния начин и до момента имаше само един успех през 2016-а.

Двете си размениха по три пробива в откриващия сет, а в тайбрека зрителите видяха още 11 минипробива, докато се стигне до крайното 9-7 за Матек-Сандс. Американката се зарадва на брейк в ужасно дълъг откриващ гейм след почивката, само че Бачински смаза съпротивата на съперничката си в следващите минути и изравни сетовете след 6 поредни гейма на сметката си.

Истинската драма обаче остана за решителния сет. Световната №15 го откри с пробив, само че Матек-Сандс изравни за 3-3 след поредния изстискващо дълъг гейм. Бачински някак успя да се закрепи в следващото подаване на съперничката си и направи решителен рибрейк за 4-3. Само тези два гейма предложиха общо 46 разигравания, които се равняваха на 21% от изиграните до момента точки в целия мач.

За Матек-Сандс вече нямаше връщане назад и тя предаде битката с още един пробив за 3-6 след два часа и 48 минути, докато Бачински продължава срещу Юлия Путинцева.

Йелена Янкович беше замесена в друг трисетов сблъсък в Доха, в който триумфира с 6-4 6-7(5) 6-0 над Яна Чепелова. Бившата №1 в света навакса пробив пасив в откриващия сет и макар да загуби втория, не остави шансове на съперничката си в решителните мигове на двубоя и ще спори с Моника Никулеску във II кръг.

Същевременно, финалистката от турнира в Дубай – Барбора Стрицова, мина далеч по-леко през Кристина Младенович с 6-3 6-4. Светлана Кузнецова също се справи в два сета с Юлия Гьоргес – 6-3 6-3.