Барти показа здравата си психика в най-важния момент

Western & Southern Open, осминафинал
Ашли Барти – Анет Контавейт 4-6 7-5 7-5

Ашли Барти се намираше на няколко точки от загубата на осминафиналите в Синсинати, тъй като Анет Контавейт сервираше за победата, но доскорошната номер едно демонстрира здравата си психика, за да стигне до пълен обрат. Австралийката изоставаше със сет и пробиви във втората и третата част, но в крайна сметка се наложи с 4-6 7-5 7-5.

По този начин шампионката от Ролан Гарос, която преди седмица загуби статута си на водачка в ранглистата, поведе с 2-1 в общия баланс срещу 23-годишната естонка. Миналата седмица Ашли отпадна на старта в Торонто от София Кенин, но отново намира формата си, след като в първия си мач в Синсинати надигра Мария Шарапова, а сега постигна нов успех.

Барти се класира на първия си четвъртфинал в Синсинати от трети опит и там ще срещне Арина Сабаленка или Мария Сакари.

В първия сет и Барти, и Контавейт вкараха над 60% от първите си начални удари и налагаха темпото си в собствените подавания, печелейки над 60% от точките в тези случаи. Разликата в резултата обаче дойде в ключовите моменти.

Първа с пробив напред се оказа естонката, която поведе с 3-2, но още в следващия гейм бившата №1 върна паритета. Изглеждаше така, сякаш Барти намери най-добрата си игра, но 20-ата в света я изненада в деветия гейм. Реализира брейк и веднага след това поведе в сетовете с 6-4.

Втората част започна с размяна на пробиви, а постепенно ретурите на Контавейт започнаха да затрудняват значително австралийката. Тя се изправи пред два брейкбола в петия гейм, но успя да ги отрази и взе аванс от 3-2.

В първите си две подавания след почивката естонката бе спечелила седем от седем точки, когато вкарваше първи начален удар в игра. В шестия гейм обаче сервисът ѝ не попадаше в очертанията на полето, а удар в аут даде на световната №2 точка за пробив. Чак тогава Контавейт взе две поредни директни точки от сервис, а после показа и невероятна защита, за да върне паритета.

Топ поставената се разконцентрира и даде точка за пробив на опонентката при 3-3. Показа, че се чувства комфортно на мрежата и се измъкна, но впоследствие изкара форхенд в аут и отново беше в опасност. Допусна и двойна грешка, а по този начин Контавейт остана само на два гейма от успеха.

Обратите обаче не свършиха дотук. Няколко грешки на 20-ата в ранглистата позволиха на шампионката от Ролан Гарос да изравни при 4-4. Макар да допусна някои грешки, а съперницата ѝ да впечатли с устойчивост от основната линия, Барти стигна до сетбол от посрещане при 6-5. В последвалото разиграване форхендът на естонката не бе точен и топ поставената се върна в мача – 7-5.

Anett Kontaveit, Cinncinati

След почивката двете тенисистки водиха изключителна битка и не даваха шансове на посрещащата. Тази тенденция се промени в седмия гейм, в който Контавейт реализира пробив с минаващ удар от бекхенд и отново се озова на два гейма от успеха.

Сервирайки за победата, естонката се изправи пред брейкбол, но Ашли сгреши топка в аут. При втория си опит обаче световната №2 върна пробива в решителния момент и изравни при 5-5, а след това отрази точка за брейк, за да си осигури минимум тайбрек.

Скоро самата австралийка си осигури мачбол, след като в последвалия гейм 20-ата в света изкара топка в аут. Барти се справи със задачата и реализира пълния обрат – 4-6 7-5 7-5.