Бертенс спря Халеп към върха в ранглистата и постигна най-големия си успех

Mutua Madrid Open, финал
Кики Бертенс – Симона Халеп 6-4 6-4

Световната №3 Симона Халеп се нуждаеше от победа на финала в Мадрид, за да изпревари лидерката в световната ранглиста Наоми Осака и отново да се качи на върха в подреждането. Кики Бертенс обаче имаше други планове и надигра двукратната шампионка с 6-4 6-4 на корт „Маноло Сантана“, за да триумфира с най-голямата титла в кариерата си до момента. От следващия понеделник тя вече ще се намира под №4 в света, като така се превръща в първата холандка в историята с подобно класиране.

Миналата година холандката загуби на финала от Петра Квитова, но сега се възползва от колебливия сервис на съперницата си и спечели шеста титла на клей, както и №9 в кариерата си. Това е второ отличие за световната №7 тази година, след като тя триумфира и в Санкт Петербург.

Шампионката от 2016 и 2017 г. се бореше за своя 19-и трофей и първи за годината, но не успя да преодолее солидната игра на Бертенс. Балансът между двете вече е 3-3 победи, като Халеп не съумя да си отмъсти за загубата на финала в Синсинати миналия сезон – там тя пропусна мачбол и претърпя поражение.

И двете тенисистки започнаха с дълга размяна на удари от основната линия. Бертенс направи два поредни уинъра от форхенд по правата, докато румънката впечатли със завършващ удар от бекхенд и по-добро движение по корта. Холандката, чийто най-силен елемент е сервисът, допусна втора двойна грешка в четвъртия гейм, а след нови две неточности изостана с 15-40. Проблемите на първи начален удар продължиха да я съпътстват и румънката завърши форхенд по правата, за да поведе с 3-1.

Двукратната шампионка обаче също направи двойна грешка и изостана с 0-30. Макар да изравни, Халеп не успя да се справи с плоските удари на съперницата и геймът приключи в полза на Бертенс, след като бившата №1 не успя да отиграе коварна къса топка.

Двете състезателки не успяваха да намерят постоянство в играта си – Бертенс сгреши ключов форхенд и румънката отново проби, но в следващото си подаване допусна двойна грешка при 15-40 и резултатът стана 4-3.

Холандката изравни с гейм на нула, а после записа нови три поредни точки. Движеше се все по добре по основната линия и завърши форхенд по правата, за да завоюва три скрити сетбола. При румънката се наблюдаваше тенденция, че ако играта в подаването не ѝ потръгне, тя губи бързо сервис гейма си. Световната №7 намери ритъма си, пое контрола върху дългите разигравания и поведе в сетовете с 6-4.

bertens

Бертенс продължи солидната си серия след подновяването на играта, като Халеп записа четвърти пореден сервис гейм, в който изостава с 0-30. В следващото разиграване холандката спечели точката на мача – показа страхотна защита и стигна смач на опонентката, прехвърли я, а топката падна точно на основната линия. Бившата №1 спаси един от брейкболите, но допусна нова непредизвикана грешка и миналогодишната финалистка поведе с ранен пробив.

Бертенс продължаваше да разчита на солидния си начален удар и да прави печеливши форхенди, бекхенди и къси топки. В четвъртия гейм тя дори реализира ас от втори сервис. Точно в този гейм обаче Халеп показа характер и на два пъти стигна до предимство. Холандката сгреши и паритетът бе върнат – 2-2.

Световната №7 продължи с агресивните ретури, а изненада опонентката и със сечения бекхенд. Халеп допусна няколко грешки и Бертенс отново се възползва, за да вземе нов аванс. Миналогодишната финалистка се измъкна в няколко опасни ситуации благодарение на началния си удар, а в шестия гейм реализира ас №218, който я направи водачка за годината по този показател сред тенисистките от WTA – 4-2.

При 4-3 станахме свидетели на най-интересната ситуация в мача. При 15-30 Бертенс сгреши смач в аут, но уцели бедрото на Халеп и вместо да се изправи пред два поредни брейкбола, точката бе за холандката. Няколко разигравания по-късно румънката стигна до точка за пробив, но Бертенс я порази с нов ас и след това остана само на гейм от най-голямата титла в кариерата си.

До края Бертенс не допусна изненада и триумфира с трофея след 6-4 6-4.