Безупречна на финали: Бадоса триумфира над Крейчикова в Сидни

Sydney Tennis Classic, финал

Паула Бадоса – Барбора Крейчикова 6-3, 4-6, 7-6(4)

Паула Бадоса започна сезона с трофей след като победи Барбора Крейчикова на финала на WTA 500 турнира в Сидни. Испанката все още няма за губа срещу шампионката на Ролан Гарос (2-0), като в същото време запази стопрецонтовата си успеваемост в WTA финали. Това бе трети мач за титла за Бадоса в тура, след като миналата година тя триумфира в Белград и Индиън Уелс.

Световната №9 бе доста по-агресивна на начален удар, в резултат на което записа повече асове (12-6), но също така броят на непредизвиканите ѝ грешки също бе по-висок (4-2). Крейчикова беше безгрешна при възможностите си за пробив (4/4), но това се оказа недостатъчно, тъй като втората ракета на Испания реализира пет от своите осем брейкпойнта (63%).

Двубоят започна много по-добре за Бадоса, която реализира ранен пробив за 2-0. Впоследствие обаче Крейчикова постепенно успя да се адаптира към играта на испанката и започна да противодейства много по-ефикасно на атаките ѝ, което позволи на чехкинята да осъществи пълен обрат за 3-2.

Това обаче не обезвери Бадоса, която продължи да атакува по цялата ширина на корта, докато в същото време сервисът ѝ създаваше сериозни проблеми на шампионката на Ролан Гарос. Световната №9 наложи непосилно за опонентката си темпо и записа два последователни пробива, спечелвайки първия сет с 6-3.

В началото на втората част ролите бяха разменени – Крейчикова проби за 2-0, след което задържа преднината от два гейма при 3-1. Бадоса обаче върна пробива и обърна резултата, преди чешката тенисистка да възстанови равенството при 4-4. Световната №4 направи опонентката си безпомощна с няколко отлични атаки с бекхенд и успя да стигне до нов пробив, който впоследствие затвърди с гейм на 15, като по този начин се наложи с 6-4 и изравни резултата в мача.

В заключителния сет Бадоса продължи да бъде по-атакуващата тенисистка на корта, докато Крейчикова продължи да се придържа предимно към дефанзивен подход. Испанката поведе с 2-0, но нейната опонентка успя да върне брейка и да изравни резултата. Бадоса започна да излиза на мрежата все по-често с напредването на сета, но това не ѝ донесе сериозно предимство. В крайна сметка никоя от опонентките не стигна до нов брейкпойнт и това наложи изиграването на тайбрек.

Крейчикова допусна три поредни непредизвикани грешки, което помогна на Бадоса да поведе с 4-2. Неуспешните атаки на чехкинята продължиха и световната №9 стигна до три поредни шампионски точки. Първата бе пропусната след топка в мрежата, но след това Бадоса пласира бекхенд по правата, който Крейчикова не успя да отрази и така втората ракета на Испания триумфира с 6-3, 4-6, 7-6(4) след 2 часа и 24 минути игра.