BJKC: Швьонтек загуби един гейм в два мача, Радукану с тежко поражение от Вондрушова

В последните два дни се изиграха решителните квалификации за място на Финалите на „Били Джийн Кинг Къп“ през ноември. Из различни места по света се проведоха седем квалификационни двубоя, които определиха и кои отбори да се присъединят към получаващите място по право като домакини на Финалите Швейцария, Белгия, Австралия и Словакия.

Испания, Полша, Канада, Италия, Казахстан, Чехия и САЩ са отборите, които продължават към заключителната фаза на неофициалното световно отборно първенство при жените. Остава само едно място за участие на Финалите, което ще бъде определено с покана от ITF. Много вероятно изглежда тя да бъде отправена към отбора на Украйна, който се справи много добре при гостуването си на САЩ.

В изиграните мачове участваха доста от звездите в WTA, сред които и вече действащата №1 Ига Швьонтек. Върхът в ранглистата очевидно не притеснява особено полякинята, защото в двата си мача на сингъл срещу Румъния в Радом тя загуби общо един гейм.

След 6-1, 6-0 над Михаела Бузарнеску в първия ден Швьонтек се справи с 6-0, 6-0 с дебютантната Андреа Пришакариу за едва 45 минути. Това бе 19-а поредна победа за Ига като тя вече има и 11 спечелени на 0 сета през сезона.

Победата донесе и крайният успех, тъй като бе трета за Полша, след като в другия мач от първия ден Магда Линет се справи с 6-1, 4-6, 6-2 над Ирина-Камелия Бегу. „Много съм горда от нас. Работех здраво затова, въпреки че миналата година не играх. Беше дълго пътешествие. Отне ни няколко години, но стъпка по стъпка прогресирахме и най-накрая се класираме. Това показва колко силен отбор имаме. Надявам се на Финалите да покажем още по-голям прогрес и да имаме успех“, коментира Швьонтек.

В един от най-интересните сблъсъци Чехия надделя над Великобритания в Прага. Маркета Вондрушова и Каролина Мухова победиха Хариет Дарт и Кейти Суон с 6-1, 7-5 в решителния мач на двойки. Преди това Дарт се погрижи затова да изравни резултата на 2:2 победи като успя да победи дебютантката Линда Фрухвиртова.

Преди това Вондрушова бе съкрушила шампионката от US Open Ема Радукану с 6-1, 6-1, демонстрирайки, че неслучайно е финалистка от Ролан Гарос.

Преди това в първия ден Радукану се справи със 7-5, 7-5 над Тереза Мартинцова, докато Вондрушова даде само гейм на Дарт – 6-1, 6-0.

Казахстан също е финалист след успеха на Елена Рибакина с 4-6, 6-3, 7-5 над Анжелик Кербер в двубой между две тенисистки от топ 20 и така даде непреодолимия аванс от 3-0.

С 3-0 бе и победата на четирикратните шампионки от Италия срещу трикратните Франция. Камила Джорджи даде решителния успех с 6-2, 6-0 над Хармони Тан.

Испания също ще участва на Финалите през ноември след 3-0 над Нидерландия. Сара Сорибес Тормо надигра Аранча Рус с 6-0, 6-4 за третата точка.

Двата северноамерикански отбора също продължават напред, макар и по много различен начин. Канада надделя с 3-0 победи над Латвия с помощна на Лейла Фернандес, докато 18-кратнияте шампионки от САЩ стигнаха до решителен мач срещу Украйна.

Нищо не предполагаше подобно нещо след първия ден, в който американките водеха с 2-0. В събота обаче украинките спечелиха двата мача на сингъл. Даяна Ястремска се справи с 6-3, 6-4 над Джесика Пегула, а Катарина Заватска с абсолютно същия резултат над Шелби Роджърс.

В мача на двойки Пегула и Ейша Мухамад успяха да преодолеят съпротивата на Ястремска и Людмила Киченов – 7-6(5), 6-3.