Да си припомним: Когато Пиронкова надигра Радванска и достигна 1/4-финалите в Париж

Цветана Пиронкова ще започне участието си на тазгодишното издание на Ролан Гарос с мач срещу Андреа Петкович. Срещата между бившата ни първа ракета и германката ще е в понеделник. Мачът ще бъде трети между тях, като до момента и двете имат по една победа в преките си двубои.

Цветана Пиронкова не е играла в Париж от 2017, когато победи Мона Бартел в два сета, но после отпадна след поражение от петата поставена Елина Свитолина след пълен обрат. Най-доброто постижение на бившата полуфиналистка от Уимбълдън на клея във френската столица датира от 2016 г., когато тя достигна до четвъртфиналите.

Тогава Пиронкова беше непоставена и в първата фаза се изправи срещу 16-ата в схемата Сара Ерани. Българката преодоля италианката с 6-3 6-2, а после не даде сет и на Йохана Ларсон от Швеция – 7-5 7-6(6). Бившата №31 набра скорост и дори 19-ата поставена Слоун Стивънс отстъпи пред нея, след като успя да спечели едва три гейма. Така Цветана се озова в четвъртия кръг, където бе тотален аутсайдер срещу втората в схемата Агнешка Радванска. Това обаче се оказа най-силният двубой на Пиронкова на онзи Ролан Гарос.

pironkova3

Ето как се разви мачът:

Пиронкова започна агресивно и след атака към мрежата поведе с 30-15 на сервис на Радванска, която направи 30-30 с брилянтна къса. Цвети пропусна шанса да размине световната №2 на мрежата, но с два мощни бекхенда матира Ага и резултатът стана 40-40. Пиронкова си осигури брейкбол с прекрасен ретур, само че полякинята временно елиминира опасността. След още няколко равенства, Радванска все пак затвори този 8-минутен откриващ гейм и поведе в резултата.

Щастлив рикошет даде на Радванска първата точка след дълго разиграване, но Пиронкова грабна следващата с прекрасна къса топка. И този гейм мина през 40-40, само че Радванска стигна до брейкбол, който Цвети сама реализира с форхенд на повече от метър в аут. В третия гейм Цвети стигна до точка за връщане на пробива и не сбърка – 1-2.

Пиронкова отново пласира перфектна къса, за да отрази брейкбол, само че Радванска стигна до втори с гръмотевичен ретур. Цвети заличи и него, а световната №2 видимо започваше да се изнервя. Пиронкова се добра до геймбол и след изтощителна размяна от основната линия просто трябваше да вкара топката в опразнения корт, но изкара форхенда си в аут. Радванска получи четвърти шанс да поведе с 3-1 и след грешка от бекхенд на Пиронкова спечели този 11-минутен гейм.

PARIS, FRANCE - JUNE 01: Tsvetana Pironkova of Bulgaria hits a backhand during the Ladies Singles quarter final match against Samantha Stosur of Australia on day eleven of the 2016 French Open at Roland Garros on June 1, 2016 in Paris, France. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

Последваха нови два удара в аут на Пиронкова и Радванска поведе с 4-1. Цветана пробва поредна къса, само че Радванска имаше готов отговор с подсечен удар на линията за 30-40. Цвети отрази този брейкбол, но световната №2 сполучи при втория си опит и поведе с 5-1. Българката бързо направи 0-40 и при втората възможност пласира брутален ретур уинър от бекхенд, за да остане в частта. Тя обаче не успя да удържи подаването си и след третия пореден пробив сетът отиде на сметката на Радванска.

Полякинята потегли във втория сет с рутинен сервис гейм. Пиронкова се върна от 15-40 след това, само че Радванска матира бившата ни първа ракета с нова къса и мощен уинър на брейкбола. Световната №2 спечели бързо подаването си и затвърди за 3-0. В този момент играта бе прекъсната заради дъжд. Доиграването започна с продължителен гейм, в който Пиронкова успя да вземе първо свое подаване.

С форхенд уинър по обратния диагонал Цвети изравни за 30-30, а после с невероятен минаващ удар се добра до точка за връщане на пробива. Последва продължително разиграване, в което Радванска успя да се пребори за дюс. И късметът бе на страната на полякинята след това, след като с топка на линията наниза ас. Пиронкова обаче не се предаде и си върна брейка. Устремът на Цвети продължи с трети пореден гейм на сметката ѝ. Българката пласира бекхенд уинър за 40-15, след което получи и помощ от мрежата и затвори подаването си. Цвети принуди Радванска да сбърка при 30-30, атакувайки агресивно втория ѝ сервис, след което отново дочака грешка на полякинята.

PARIS, FRANCE - MAY 31: Tsvetana Pironkova of Bulgaria celebrates victory during the Ladies Singles fourth round match against Agnieszka Radwanska of Poland on day ten of the 2016 French Open at Roland Garros on May 31, 2016 in Paris, France. (Photo by Dennis Grombkowski/Getty Images)

После българката спечели пети пореден гейм- и то на нула. При 15-40 от посрещане след това Цвети отговори с нов светкавичен ретур, а после с минаващ удар от бекхенд стигна до равенство. Радванска сбърка къса и нашето момиче имаше сетбол. И българката успя – всичко започна от начало.

Решителният сет започна с две грешки на българката, но малко по-късно с отличен сервис по правата тя стигна до 30-30, а после с удар на линията и до геймбол. Ага сбърка къса и нашето момиче продължи серията си от 7 поредни гейма. Цвети стигна до 15-40, но прибърза и пресили форхенд по късия диагонал, а после скъса кордаж и изкара сечен форхенд в аут. Тя получи нов шанс след двойна грешка и този път се възползва – пробив и 2-0. Геймът започна с двойна грешка, но българката не позволи Радванска да направи обрат и задържа аванса си, печелейки девети пореден гейм.

Радванска получи медицинска помощ заради проблеми с дясната китка, след което геймът започна. Цвети се възползва и поведе с 0-40 и след бекхенд в аут на световната №2 пробивът стана факт. Десети пореден гейм за Пиронкова – 4-0. Цвети загуби първите две точки, но след това се пребори и изравни. Завърши с мощен бекхенд по диагонала и стигна до геймбол, но полякинята показа борбеност и с отличен минаващ удар стигна до дюс, а след това и до брейкбол. Мрежата повдигна топката и Ага завърши точката.

Радванска стабилизира играта си и спечели подаването си на 15. Цвети поведе с 40-30, но Ага показа търпение и отлична защита, за да изравни. Със смаш Пиронкова стигна до нов геймбол, от който се възползва след непредизвикана грешка на съперничката си. До края изненада нямаше и българката се класира на четвъртфинал след страхотен обрат.

„Не съм сигурна как успях да обърна мача. Мислих много, подходих различно, бях по-спокойна, нямах какво да губя“, сподели Пиронкова, която видимо беше много щастлива от успеха си.

Тя каза, че едно от нещата, които е променила, е да бъде по-агресивна и да повярва, че може да победи: „Чувството е прекрасно, не съм приключила. Надявам се да бъда силна и в следващия мач.“ Е, там Пиронкова нямаше сили срещу Саманта Стоусър, която я надигра с 4-6 6-7(6). Основната причина – контузия на българката в лявото бедро, заради която тя игра с превръзка цял мач и това повлия на представянето ѝ.

След този свой поход в Париж първата ни ракета при жените тогава отбеляза скок от 31 позиции в световната ранглиста. Така се завърна в топ 100 и достигна до №71.

„Бих казала, че съм осъзнала какво се е случило. Бяха страхотни емоции за мен, за хората около мен, за всички, които ме подкрепят. Получих страшно много поздравления и подкрепа, за което много благодаря“, каза тогава Пиронкова при завръщането си в България.

Подобни думи чухме от нея и след тазгодишния US Open, където тя се завърна след тригодишно отсъствие, победи тенисистки като Гарбине Мугуруса, Дона Векич и Ализе Корне и дори взе сет на Серина Уилямс. Ще видим ли ново брилянтно представяне на бившата ни първа ракета в Париж? Предстои да разберем съвсем скоро.