Мугуруса оцеля на старта в Париж, Остапенко е аут, а Буюкакчай влезе в историята

Roland Garros, I кръг
Гарбине Мугуруса – Ана-Каролина Шмидлова 3-6 6-3 6-3

Двукратната четвъртфиналистка Гарбине Мугуруса загуби първия сет, но след това направи пълен обрат срещу Ана-Каролина Шмидлова за 3-6 6-3 6-3 и място във втория кръг на Ролан Гарос. Тенисистката от Словакия, която няма победа в WTA тура от Бризбън насам, опита да сложи край на негативната си серия и притисна световната №4, но в крайна сметка записа 12-а поредна загуба през сезона.

Шмидлова приби в четвъртия гейм на първия сет, което се оказа достатъчно да поведе със сет. Мугуруса обаче оцеля в 15-минутен откриващ гейм на втория сет, като спаси девет брейкбола, а след това проби три пъти, губейки два пъти своето подаване, за да изравни частите. В третия сет Мугуруса поведе с 3-0, допусна рибрейк, но с нов пробив сложи точка на мача, продължил два часа и половина.

Във втори кръг испанката ще играе с Миртил Гьоргес. Французойката, който участва в турнира с „уайлд кард“, шокира американската си съперничка Кристина Макхейл. След като загуби първия сет в тайбрек, във втория и третия 203-ата в света даде общо три гейма на 67-ата в ранглистата за крайното 6-7(7) 6-0 6-3.

Първата поставена, която отпадна от турнира, е 32-ата Йелено Остапенко. Тя загуби от Наоми Осака – 4-6 5-7. Във втория кръг азиатката, която дебютира на Ролан Гарос, очаква Миряна Лучич-Барони, която се наложи над Даниела Хантухова с 6-1 6-2.

Чаала Буюкакчай победи Аляксандра Саснович с 5-7 7-6 6-2 и стана първата туркиня в Откритата ера на тениса във втория кръг на турнир от Шлема. В следващия кръг тя ще игра с 24-ата в схемата Анастасия Павлюченкова.

Слоун Стивънс, която през последните четири години в Париж достига четвъртия кръг, победи в два сета Маргарита Гаспарян с 6-4 6-3  и ще играе с №161 в ранглистата Вероника Сепеде Роиг, която не остави шансове на  Забине Лизицки след 6-2 6-2 за 59 минути игра.

Барбора Стрицова победи Луцие Храдецка с 6-4 7-5 и ще срещне Полоня Херцог, която се справи с Лурдес Домингес-Лино – 6-4 7-6(4).