Мугуруса победи Кузнецова и е на трети пореден 1/4-финал, предстои мач с Роджърс

Roland Garros, 1/8-финал
Гарбине Мугуруса – Светлана Кузнецова 6-3 6-4

Гарбине Мугуруса се наложи над шампионката от Ролан Гарос 2009 Светлана Кузнецова с 6-3 6-4 и за трета поредна година се класира за четвъртфиналите на турнира. Така испанката записа първа победа на 31-годишната рускиня от две срещи между двете, като попречи на опитната тенисистка да запише победа №50 в кариерата си на парижкия клей. В спор за полуфинално място 22-годишната Мугуруса ще играе с Шелби Роджърс.

Испанката спаси брейкбол в петия гейм, а след това световната №15 отрази пет в маратонски гейм, но при следващото си подаване се пречупи. Поставената под №4 проби и при свой сервис спечели първата част.

Кузнецова продължи да изпитва затруднения с началния си удара и с два добри ретура четвъртата в света дръпна с 15-40, а с ретур уинър от форхенд испанката поведе с пробив и във втората част.

В осмия гейм рускинята показа отлична защита и получи два поредни шанса да върне брейка, а след форхенд в аут на Мугуруса това стана факт. С ретур уинър от бекхенд на втори сервис Гарбине стигна до брейкбол, след което привика на мрежата съперничката си с къса топка и я размина, за да си осигури възможността да сервира за мача при 5-4.

Поведе с 40-15, но допусна непредизвикана грешка от форхенд. Кузнецова отрази втория мачбол с печеливш бекхенд по правата, а след втората двойна грешка на съперничката си в мача стигна и до брейкбол. Четвъртата в света го отрази, но след това отново не можа да затвори срещата. Все пак при петия мачбол тя успя.

В спор за място на полуфиналите испанката ще се изправи срещу Шелби Роджърс, която надигра Ирина-Камелия Бегу с 6-3 6-4. Американката достигна до първия си четвъртфинал на турнир от Големия шлем, а най-доброто ѝ постижение бе миналата година на US Open, когато игра в третия кръг. Роджърс, №108 в световната ранглиста, влезе в историята с това, че само пет тенисистки с по-нисък ранкинг бяха достигали до тази фаза на Откритото първенство на Франция през последните 30 години.