Джокович, Тийм, Осака, Швьонтек: Кои са най-печелившите играчи в тура за 2020?

Отминаващата година не бе никак лека за света на тениса. Пандемията от Covid-19 нанесе огромни икономически щети на спорта, като много турнири бяха отменени, а наградните фондове в останалите бяха намалени значително. Въпреки това обаче повече от 20 играчи успяха да заработят над $1 млн. с представянето си на корта. Вижте кои са 10-те най-печеливши сред тях според официални данни на ATP и WTA.

10. Стефанос Циципас – $2,106,450

Спечелени титли: 1

Победи-загуби: 29-14

Най-голяма печалба: Ролан Гарос ( 425 250 евро)

Стефанос Циципас спечели повече мачове от Рафаел Надал, Даниил Медведев и Александър Зверев през 2020 г. Непостоянното му представяне в турнирите от Големия шлем обаче му отрежда последното място в Топ 10. Циципас достигна до полуфинал на Ролан Гарос, но преди това отпадна в трети кръг на Australian Open и US Open. Единственият му трофей за сезона дойде на турнира в Марсилия през февруари, като този успех му донесе 116 030 евро.

ATP Finals_2020_Stefanos Tsitsipas

9. Андрей Рубльов – $2,223,865

Спечелени титли: 5

Победи-загуби: 41-10

Най-голяма печалба: US Open ($425 хил.)

Рубльов се превърна в най-титулувания тенисист за 2020 г., печелейки три турнира от категория ATP 500 и още два от ATP 250. Най-голямата му печалба за сезона обаче не дойде от никой от тях, а от US Open, ъдето руснакът достигна до 1/4-финал. Спечелените пари от наградни фондове от началото на кариерата му вече възлизат на общо $6,666,124, което му отрежда 132-ро място във вечната ранглиста на ATP по този показател.

Andrey Rublev

8. Ига Швьонтек – $2,261,213

Победи-загуби: 14-5

Най-голяма печалба: Ролан Гарос ($1,768,468)

19-годишната полякиня е най-младият играч в калсацията. Нейната изненадваща, но напълно заслужена титла на Ролан Гарос утвърди репутацията ѝ на една от бъдещите звезди на женския тенис. Приходите на Швьонтек от тази година съставят 77% от тези, които е спечелила в кариерата си до момента. Освен с трофея от турнира в Париж тя може да се похвали и с 1/8-финал на Australian Open.

Iga Swiatek

7. Александър Зверев – $3,279,966

Спечелени титли: 2

Победи-загуби: 28-11

Най-голяма печалба: US Open ($1,5 млн.)

Германецът бе само на един сет от титлата на US Open, но допусна драматичен обрат срещу Доминик Тийм на финала в Ню Йорк. Зверев спечели двата турнира в Кьолн, но тези успехи му донесоха едва 28 хил. евро. Световният №7 също така достигна до полуфинал на Australian Open и до финала на Мастърса в Париж.

Paris_2020_Alexander Zverev

6. Наоми Осака – $3,352,755

Победи-загуби: 16-3

Най-голяма печалба: US Open ($3 млн.)

Титлата на US Open на практика спаси сезона на Осака във финансово отношение, тъй като без нея японката нямаше да е дори близо до Топ 10. Успехът в Ню Йорк осигури 89% от тазгодишните приходи на световната №3, макар че преди това тя игра в още три турнира. Осака достигна до финал на Western & Southern Open, полуфинал в Бризбън и трети кръг на Australian Open. Извън нейните бизнес начинания се развиват чудесно, като по-рано тази година трикратната шампионка от Големия шлем измести Серина Уилямс от първото място в класацията на Forbes за най-печелившите спортистки в света.

Naomi Osaka

5. Даниил Медведев – $3, 622,891

Победи-загуби: 28-10

Най-голяма печалба: Финалите на ATP ($1,564,000)

Много силният край на 2020 г. донесе на Медведев много дивиденти както в спортно, така и във финансово отношение. През ноември руснакът записа седем победи над играчи от Топ 10 по пътя си към титлите на Мастърса в Париж и Финалите на ATP, като на турнира в Лондон Медведев за пръв път в кариерата си победи всички играчи от Топ 3 на ранглистата в рамките на седмица.

LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 22: Daniil Medvedev of Russia lifts the trophy after winning his singles final match against Dominic Thiem of Austria during day eight of the Nitto ATP World Tour Finals at The O2 Arena on November 22, 2020 in London, England. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

4. Рафаел Надал – $3,801,202

Победи-загуби: 27-7

Най-голяма печалба: Ролан Гарос ($1,768, 468)

Матадора спечели вече традиционната си титла на Ролан Гарос, триумфирайки в турнира за 13-и път. Надал участва само в седем турнира тази година (включително ATP Cup), но във всеки от тях достигна най-малко 1/4-финал. Освен Ролан Гарос испанецът спечели и турнира в Акапулко, като този успех му донесе приход от $372,785.

PARIS, FRANCE - OCTOBER 12: Rafael Nadal of Spain poses on the roof of Les Galeries Lafayette with Les Mousquetaires trophy following his victory in the Men's Singles Finals against Novak Djokovic of Serbia on day fifteen of the 2020 French Open on October 12, 2020 in Paris, France. Rafael Nadal won his 13th trophy. (Photo by Aurelien Meunier/Getty Images)

3. София Кенин – $4,302,970

Победи-загуби: 23-8

Най-голяма печалба: Australian Open ($2,854,381)

Американката имаше доста успешна година що се отнася до турнирите от Големия шлем. Кенин спечели Australian Open през януари, а след това достигна до финала на Ролан Гарос, като тези постижения о донесоха общи приходи от $3,794,432. През март световната №4 спечели втория си трофей за годината, триумфирайки на турнира в Лион.

Sofia Kenin Australian Open

2. Доминик Тийм – $6,030,756

Победи-загуби: 29-9

Почти половината от годишните приходи на Тийм дойдоха след US Open, където той спечели титлата след зрелищен 5-сетов финал срещу Алкесандър Зверев. Ако австриецът запази същото ниво и през следващата година той ще влезе в Топ 10 на вечната ранглиста на ATP по приходи от наградни фондове. В момента Тийм е на 11-0 място, а от десетия в подреждането Марин Чилич го делят едва $124 хил. Доста добро постижение за 27-годишен играч.

Dominic Thiem

1. Новак Джокович – $6,511,233

Спечелени титли: 4

Победи-загуби: 41-5

Най-голяма печалба: Australian Open ($3,041,476)

Джокера отново е на върха на класацията за най-печеливш тенисист за годината. Световният №1 триумфира на Australian Open, Мастърсите в Синсинати и Рим, както на турнира в Дубай. Печалбите му щяха да са дори по-високи, ако не беше дисквалификацията от US Open. Тогава Джокович загуби всички спечелени от началото на турнира пари като част от санкцията си. Сърбинът е на върха на вечната класация на ATP за най-големи приходи от наградни фондове, като при него те възлизат на изумителните $145,6 млн.