Елина Свитолина спечели титлата в Страсбург с драматична победа над Рибакина

Internationaux de Strasbourg, финал

Елена Рибакина – Елина Свитолина 4-6, 6-1, 2-6

Елина Свитолина спечели титлата на турнира на WTA в Страсбург след успех в три сета над Елена Рибакина. Световната №5 изигра много слаб втори сет, но показа шампионски манталитет и заслужи своя втори трофей от началото на годината.

Рибакина спечели първия гейм в срещата, но Свитолина не ѝ позволи да се откъсне в резултата и изравни. Световната №18 отново излезе напред, но Свитолина заигра значително по-добре и реализира пробив, след който поведе с 3-2. Шестият гейм бе доста драматичен, като украинката пропусна цели четири възможности за спечелване на гейма, преди все пак да успее да надделее и да увеличи преднината си в мача.

Рибакина намали резултата след гейм на нула, но в осмия гейм допусна обрат от 30-15 и Свитолина поведе с 5-3. След това украинката бе почти безгрешна, като даде само една точка на опонентката си и приключи сета още с първия си сетпойнт.

Във втория сет Рибакина излезе като преобразена и показа, че загубеният първи сет изобщо не я е обезкуражил. Казахстанката демонстрира много смела и агресивна игра, която определено хвана Свитолина неподготвена и позволи на 18-тата в ранглистата да поведе с 3-0. В четвъртия гейм Свитолина спаси точка за пробив и успя да намали пасива си, но Рибакина продължи да доминира, като до края на сета не даде повече геймове на именитата си съперничка и спечели сета с 6-1 след 34 минути игра.

В първия гейм от заключителния сет Рибакина стигна до три поредни точки за пробив, но всички те бяха отразени от Свитолина. След това украинката имаше точка за спечелването на гейма, която бе спасена от нейната опонентка, преди световната №5 все пак да успее да се наложи и да излезе напред в резултата.

Рибакина успя да изравни, но Свитолина отново излезе напред след почти перфектен гейм. Казахстанката обаче отново възстанови равенството след като спечели най-дългия гейм в мача, в който спаси две точки за пробив на Свитолина, а двете опонентки на няколко пъти си размениха водачеството.

След това Свитолина пое пълен контрол върху мача, като изигра най-силния си период от началото на срещата. Украинката показа тенис от най-висока класа и в следващите три гейма даде само една точка на Рибакина, повеждайки комфортно с 5-2. В оказалия се последен гейм в мача Рибакина поведе с 30-15, но Свитолина осъществи обрат, който ѝ донесе титлата в Страсбург.

Това бе втори трофей за Свитолина от началото на годината след като украинката спечели титлата на турнира в Монтерей през март.