Гарбине Мугуруса е на първия си финал на Australian Open

Australian Open, полуфинал
Гарбине Мугуруса – Симона Халеп 7-6(8) 7-5

Гарбине Мугуруса е втората финалистка на Australian Open. Непоставената испанка победи третата в схемата Симона Халеп със 7-6(8) 7-5 в един непредсказуем мач на Rod Laver Arena, в който спаси четири сетбола в първата част и не позволи на румънката да вземе втората, когато сервираше за нея.

Бившата №1 се класира за четвъртия си финал на турнир от Големия шлем. Гарбине има два такива спечелени на Ролан Гарос и на Уимбълдън, както и един загубен в All England Club през 2015 г. Мугуруса, която започна турнира като 32-а в световната ранглиста, ще се изкачи минимум до 16-ата позиция след края на надпреварата в Мелбърн.

„Ден след ден, мач след мач, увереността ми се повиши. Развълнувана съм да играя финал. Опитвах се да не мисля върху това дали изоставам, по-скоро да дам всичко от себе си във всяка точка. Симона е невероятен боец, мачът беше тежък, но сега ще се опитам да се възстановя за финала в събота“ – сподели победителката след успеха.

В първия сет играта вървеше гейм за гейм. Испанката първа проби сервиса на съперничката си и поведе с 4-3, а след това взе подаването си, за да се доближи до успеха в първия сет. Румънката обаче предизвика на мрежата опонентката си, разнообрази играта и реализира точките си за връщане в сета, записвайки три поредни гейма, за да обърне резултата в своя полза.

Мугуруса започна да допуска грешки, ролите се смениха и Халеп беше тази, която диктуваше играта. Това я изведе и напред в резултата с 6-5. При свой сервис испанката влезе навътре в корта в типично неин стил, записа важни точки, за да спечели гейма и да вкара мача в тайбрек.

Полуфиналистките си размениха по няколко пробива, като Мугуруса бе на точка от спечелване на сета, след като водеше с 6-4, но Халеп успя да навакса и дори да поведе с 8-7. Силите ѝ обаче бяха дотук, тя пропусна възможността да спечели точка от сервис, а с това и тайбрека. Испанката успя да разконцентрира играта на Халеп, записа три поредни точки, за да затвори тайбрека с 10-8, а с това и сета след час и 10 минути игра.

Във втория сет размяната на роли продължи, но Халеп като че ли беше по-близо до най-добрата си игра, а Мугуруса започна да греши и ограничи излизанията си на мрежата. Румънката първа достигна до пробив в сета, за да поведе с 2-1. С форхенд по късия диагонал обаче Мугуруса приключи четвъртия гейм и върна пробива.

В петия гейм испанката записа три аса, но това не бе достатъчно да спечели сервис гейма си, а Халеп реализира точки след прецизно изпълнен форхенд по правата, за да поведе с 3-2, а след това да вземе и подаването си, макар и трудно. Испанката успя да се върне в играта, измъкна гейм при свой сервис и намали предимството на съперничката си до 3-4.

Халеп не сгреши и продължавайки стабилната си игра, отново излезе напред в резултата. Мугуруса започна да играе още по-агресивно и успя да запише серия от три спечелени гейма, за да се върне в мача и да стигне до 6-5, на гейм от победата в мача. При сервис на Халеп испанката успя да покаже най-доброто от играта си и с характерните си излизания на мрежата затвори сета със 7-5, а с това и мача.

26-годишната испанка ще спори за титлата с американката София Кенин, която победи в първия полуфинал световната номер 1 Ашли Барти 7-6(6) 7-5.

Халеп, от своя страна, пропусна шанса да се класира на своя шести финал в турнирите от Шлема, както и на втори в Мелбърн. През 2018 г. тя спечели епичен трисетов сблъсък с Анджелик Кербер, за да се бори за трофея срещу Каролин Вожняки, но претърпя поражение във важната битка срещу датчанката.