Гарсия и Бадоса стигнаха до четвъртфиналите в Аделаида

Adelaide International 2, осминафинал

Каролин Гарсия – Катерина Синякова 6-3, 3-6, 7-5

Паула Бадоса – Кая Канепи 6-1, 7-5

Каролин Гарсия запази перфектния си баланс от началото на сезона, записвайки победа в първия си мач на WTA 500 турнира в Аделаида. След силното начало оглавяващата схемата французойка изпита доста трудности, но въпреки това не допусна изненада и намери място в следващата фаза.

Там я очаква осмата поставена Белинда Бенчич.

Мачът започна вихрено за Гарсия, която успя сравнително лесно да натрупа комфортен аванс от 5-0. Сетът изглеждаше решен, но Синякова прояви завидна борбеност. Чехкинята спаси три сетбола и върна един от пробивите, след което продължи да се представя силно и редуцира пасива си до 5-3. Гарсия обаче успя да прекъсне устрема на своята опонентка и да вземе преднина в мача, правейки резултата 6-3 в своя полза.

Първият шанс за пробив в последвалия сет се откри пред Синякова при 3-2, но тя не успя да се възползва от шанса си. Впоследствие обаче световната №48 спаси два брейкпойнта и си върна водачеството, като това се оказа началото на силна серия за нея. Чехкинята даде само две точки в следващите два гейма, изравнявайки резултата в мача след 6-3.

Гарсия поведе с 3-0 в заключителния сет, но Синякова успя да възстанови равенството. Тайбрекът не бе никак далеч, след като световната №4 изпусна два мачбола в дванадесетия гейм, но въпреки това успя да сломи съпротивата на опонентката си, реализирайки решаващ пробив за крайното 6-3, 3-6, 7-5.

Място сред най-добрите осем в надпреварата си осигури и друга от фаворитките в турнира – Паула Бадоса. Испанката намери място в следващата фаза след чиста победа над световната №32 Кая Канепи. Бадоса реализира ранен пробив и поведе с 2-0, но веднага след това нейната опонентка върна брейка и редуцира пасива си.

Бадоса обаче отново проби, след което спаси четири брейкпойнта и увеличи аванса си на 4-1. Канепи опита да продължи да поставя под напрежение световната №11, но тя продължи да контролира случващото се на корта и надделя убедително с 6-1 в първия сет.

Вторият сет започна напълно равностойно, като в първите осем гейма никоя от опонентките не стигна до точка за пробив, а впоследствие си размениха по един брейк за 5-5. По-добрата физическа кондиция на Бадоса обаче наклони везните в нейна полза и тя си върна водачеството, след което затвърди пробива с гейм на 15, оформяйки крайното 6-1, 7-5 след 1 час и 22 минути игра.

В следващата фаза Бадоса ще се изправи срещу Беатрис Хадад Мая.