Халеп и Свитолина с трудни победи на старта

Australian Open, първи кръг
Симона Халеп – Дженифър Брейди 7-6 (5) 6-1
Елина Свитолина – Кейти Боутър 6-4 7-5

Симона Халеп започна с победа участието си в Australian Open. На румънката, която достигна до финала тук преди 2 години, не и бе никак лесно да надиграе Дженифър Брейди със 7-6 (5) 6-1. Третата в света Халеп и 49-ата Брейди изиграха оспорван двубой на Маргарет Арена, продължил малко повече от час и половина. Халеп започна несигурно мача, като успя да загуби подаването си на 15 точки. След поредица от спечелени сервирания, тя проби Брейди, за да изравни резултата след осем изиграни гейма.

Брейди измъкна труден 11 гейм при сервис на Халеп, за да поведе с 6-5. Американката пропусна възможността да спечели сервирането си, а с това и сета, позволявайки на Халеп да изравни и да вкара играта в тайбрек, където тя се наложи с 7-5 след час и 11 минути на корта. 28-годишната румънка започна отлично втория сет, записа три пробива, спечели подаванията и успя да затвори мача след 6-1.

Елина Свитолина също намери място във втората фаза на турнира. Тя надигра 315-ата в света Кейти Боутър от Великобритания с 6-4 7-5. Петата поставена украинка измъкна победата за 81 минути. Тя започна спокойно мача и затвори първия сет след 6-4, при сервис на Боутър. Вторият сет не започна толкова добре за нея и тя загуби първите два гейма. След това обаче успя да се върне в мача и да го приключи след 7-5.

Боутър се завърна в игра след контузия, която я извади от корта за половин година. Тя показа стабилна игра, но не можа да пребори мощния сервис на Свитолина. Във втория кръг Свитолина се изправя срещу Лорън Дейвис, която надигра 17-годишната квалификантка от Канада Лейла Фернандес с 6: 4, 6: 2 . Свитолина и Дейвис са играли четири пъти, като и четирите срещи завършват с успех за украинката, която има два четвъртфинала в Мелбърн през последните две години. Най-добрите си резултати в турнири от Големия шлем записа през миналия сезон, когато игра на полуфиналите на Уибмълдън и US open.