Халеп оцеля след обрат, 3 спасени мачбола и 28 гейма в третия сет. Плишкова взе чешкото дерби

Australian Open, III кръг
Симона Халеп – Лорън Дейвис 4-6 6-4 15-13

Съботният ден на централния корт започна с епична битка, продължила над 3 часа и 40 минути, в която световната №1 Симона Халеп навакса сет пасив, отрази три мачбола и се наложи с 4-6 6-4 15-13 над Лорън Дейвис в мач от трети кръг на Australian Open.

На 1/8-финал Халеп ще играе с Ашли Барти или Наоми Осака.7-6

Румънката проби в петия гейм от началото на двубоя, но не успя да затвърди – 3-3. След три поредни сервис гейма, в които подаващите нямаха проблеми, Халеп сервираше при 4-5 за оставане в сета, но изостана 15-40 и не се измъкна – 4-6.

Световната №1 направи ранен брейк за 2-1 във втория сет, след което покачи на 3-1 без да отпуска точка. В седмия гейм Дейвис не намери път през впечатляващата защита на опонентката си и не се възползва от преднина 40-0 от посрещане, а накрая Халеп изравни сетовете – 6-4.

До 3-3 в решителната част двете си размениха по брейк, а след това започна борбата за оцеляване. До 6-6 Халеп на два пъти пробиваше и сервираше за победата, но така и не стигаше до мачбол. Топ поставената тенисистка проби отново за 8-7, но за трети път не се справи в подаването си след това – 8-8.

В следващия гейм Дейвис неутрализира четири брейкбола и заигра още по-уверено. До 10-10 и двете почнаха да контролират събитията, когато подават. При 10-11 световната №1 изостана 0-40 и се изправи пред три мачбола. След две непредизвикани грешки на Дейвис резултатът стана 30-40, а добър сервис на Халеп ѝ помогна да се добере до дюс, преди да изравни – 11-11.

Последва медицински таймаут, поискан от Дейвис:

Накрая Халеп проби за 14-13 и сервираше за победата и сложи точка на драмата – 15-13.

Междувременно Каролина Плишкова победи Луцие Шафаржова 7-6(6) 7-5, Каролин Гарсия отстрани Алиаксандра Саснович 6-3 5-7 6-2, а Мадисън Кийс се справи с Ана Богдан 6-3 6-4.