Халеп показа защо е една от големите шампионки в тура

Dubai Duty Free Tennis Championship, осминафинали
Симона Халеп – Он Жабур 1-6 6-2 7-6(7)
Арина Сабаленка – Елиз Мертенс 6-4 6-3

Симона Халеп за пореден път демонстрира класата си, когато е опряна до стената. Топ поставената на турнира в Дубай навакса сет пасив срещу Он Жабур, проби я на нула, когато тунизийката сервираше за победата, а след това отрази мачбол в решителния тайбрек, за да надделее с 1-6 6-2 7-6(7).

В двубой, изпълнен с грешки, но и с брилянтни отигравания от страна на двете тенисистки, румънката се вдъхнови от бурната подкрепа на румънските фенове по трибуните и надделя в ключовите моменти.

Така бившата №1 продължава към четвъртфиналите срещу Арина Сабаленка, която надигра Елиз Мертенс с 6-4 6-3.

Халеп вкара 73% от първите си сервиси в игра по време на първата част, но спечели едва 6 от 16 възможни точки в тези случаи. Топ поставената стигна до брейкбол още във второто подаване на Жабур, но го пропусна, а оттам нататък срещна огромна съпротива от другата страна на мрежата.

Тунизийката стабилизира сервиса си и до края на сета вече бе спечелила 14 от 17 точки на първо подаване при 61% успеваемост. Тя бе агресивна от посрещане и обърна гейм от 15-30, за да поведе с пробив. След това реализира още един и затвори частта с 6-1 за 24 минути.

След почивката обаче бившата №1 направи серия от три поредни спечелени гейма, след което пропусна още един шанс за нов пробив. На свой ред се справи с три опасности и скоро преднината ѝ бе 5-1.

Макар да допусна пробив, Халеп върна паритета в сетовете след гейм на нула от посрещане и 6-2, а третата част започна по перфектен начин за румънката – аванс от 3-0.

jabeur

Процентът вкаран първи сервис на Жабур падна под 50, но шампионката от Уимбълдън 2019 не успяваше да си гарантира още възможности за брейк. За сметка на това изигра слаб седми гейм, в който не спечели нито точка и скоро тунизийката изравни до 4-4.

А в 11-ия гейм Жабур обърна от 30-40 и реализира най-важния пробив в мача, осигурил ѝ сервис за победата. Халеп обаче за пореден път доказа класата си и не даде нито точка на опонентката от посрещане, за да вкара мача в решителен тайбрек.

Там първият минипробив бе за топ поставената, която се оттегли за кратка почивка с аванс 4-2 точки. Форхендът на румънката заработи, а тунизийката сгреши сечен бекхенд, с което се изправи пред три поредни мачбола. Изправена пред стената, Жабур намери отговор при първите две опасности, а после излезе на мрежата при разиграване на втори сервис и изравни за 6-6.

Халеп сгреши при дълга размяна на удари и сега мачболът вече бе за световната №45. Форхенд в мрежата я лиши от възможността да победи, а после дойде още един такъв, който даде на топ поставената пореден шанс да затвори срещата. Този път тя беше безкомпромисна и надделя със 7-6(7).