Халеп взе битката за №1 на Румъния, Швьонтек с нов обрат

BNP Paribas Open, четвърти кръг
Симона Халеп – Сорана Кърстя 6-1, 6-4
Ига Швьонтек – Анжелик Кербер 4-6, 6-2, 6-3

Симона Халеп и Ига Швьонтек са четвъртфиналистки в Индиън Уелс след победи, дошли по доста различен начин.

Бившата №1 в света първа достигна до топ 8 на турнира, след като надделя в румънското дерби със Сорана Кърстя след 6-1, 6-4.

Шампионката от 2015-а се нуждаеше от час и 20 минути за успеха над сънародничката си в първия им сблъсък от 11 години насам. С победата тя си осигури пето участие в топ 8 на турнира, както и това да запази позицията на първа ракета на страната си. Мачът бе директен спор затова като при успех Кърстя си гарантираше да изпревари Халеп в световната ранглиста.

„Беше добър мач. Играх много добре през първия сет. Във втория започнах да пропускам. Като цяло бе чудесен мач и съм много доволна от победата“, коментира тя след успеха. „Всеки е под стрес, когато играе с човек от своята държава, но аз съм свикнала. Играла съм много пъти срещу всички румънки, но с нея не бях играла в последните 12 години, така че беше нещо ново. Щастлива съм, че постепенно намирам ритъма си. Намирам удоволствието от това да се състезавам и да се боря за всяка точка.“

Така Халеп ще удължи серията си от 447 последователни седмици, в които е №1 на Румъния. Това бе и 19-а поредна победа за нея над сънародничка.

В първия сет тя имаше пълен контрол и проби на три пъти. Кърстя поведе с 2-0 във втората част, но Халеп реагира бързо, изравни за 2-2 и отрази три брейкбола в следващия гейм, за да поведе за първи път в сета. При 5-4 двойна грешка на Кърстя донесе мачбола на съперничката ѝ, а при нея бекхенд в аут на втората ракета на Румъния означаваше край на срещата.

За Халеп следва мач с Петра Мартич, която отстрани Людмила Самсонова след 7-6(6), 6-4.

В същото време Ига Швьонтек направи това, което изглежда прави най-добре през сезон 2022 – да спечели мач след загубен първи сет. Този път нейна жертва бе Анжелик Кербер

Германката взе първия сет с 6-4, след като постигна три пробива спрямо два на съперничката си. Пробивите продължиха да бъдат чести и през втората част, но в нея Кербер така и не успя да спечели подаването си.

Обрат имаше и в рамките на решителния сет – Швьонтек допусна брейк за 2-3, но постигна моментално връщане, което стартира и серия от четири поредни гейма за крайното 6-3.

За Ига това е 17-а победа през сезона спрямо само 3 поражения. Тя има и 7 победи от 8 трисетови мача. Най-впечатляващо обаче изглежда успеваемостта ѝ при загубен първи сет. В такива случаи от общо седем мача цели пет пъти е достигала до обрат. За сравнение – в предишните два сезона в такива позиции бе спечелила само 4 от 19 мача. В топ 8 полякинята очаква Медисън Кийс или Хариет Дарт.