Хронология на рекорда: 18 турнира, 18 различни шампионки

За първи път в историята на женския тур имаше 18 различни шампионки в първите 18 турнир през сезона. В неделя Петра Квитова сложи край на удивителната серия, след като спечели Porsche Tennis Grand Prix. Чешката тенисистка е и единствената с повече от два финала през годината.

Седмица 1:

Brisbane International, финал
Каролина Плишкова – Леся Цуренко 4-6 7-5 6-2

Каролина Плишкова повтори постижението си от 2017 г. и отново вдигна титлата в Бризбън. На финала осмата в света постигна впечатляващ обрат срещу Леся Цуренко, за да триумфира след 4-6 7-5 6-2.

Украинката, която постигна много силни резултати през седмицата, със сигурност има за какво да съжалява, след като водеше със сет и 5-3 във втория, но не успя да запази концентрацията си, сервирайки за трофея.

Shenzhen Open, финал
Арина Сабаленка – Алисън Риск 4-6 7-6(2) 6-3

Арина Сабаленка осъществи обрат над Алисън Риск на финала в Шънджън, за да триумфира с титлата! Топ поставената тенисистка изоставаше със сет, но в крайна сметка се справи с 4-6 7-6(2) 6-3 за 2:11 ч. на корта и завоюва трета титла на ниво WTA.

Световната №13 спечели 67% от точките на първи сервис и 68% на втори. Макар Риск да отрази 11 от 15-те брейкбола, пред които бе изправена, американката се поддаде на темпото на Сабаленка и не съумя да достигне до втората си титла.

ASB Classic, финал
Юлия Гьоргес – Бианка Андрееску 2-6 7-5 6-1

Юлия Гьоргес срещна сериозна съпротива от 18-годишната квалификантка Бианка Андрееску във финала в Оукланд, но успя да защити титлата си от ASB Classic. Германката стартира мача с кошмарно сервиране, но впоследствие стабилизира играта си, а умората и контузията на съперницата ѝ също допринесоха за успеха с 2-6 7-5 6-1.

pliskova_brisbane_2019_trophy

Седмица 2:

Sydney International, финал
Петра Квитова – Ашли Барти 1-6 7-5 7-6(3)

Петра Квитова и Ашли Барти изиграха невероятен трисетов сблъсък на финала в Сидни. След над два часа на корта двукратната шампионка от Уимбълдън осъществи пълен обрат и вдигна трофея след 1-6 7-5 7-6(3).

Финалът на двубоя бе повече от драматичен. Квитова сервира за титлата, но австралийката осъществи пробив за 5-5. Допусна обаче нов брейк в следващия гейм, давайки втори шанс на опонентката. Чехкинята отново не се справи и бе нужно да се наложи чак в тайбрека, за да триумфира.

Hobart International, финал
София Кенин – Анна Каролина Шмьедлова 6-3 6-0

София Кенин бе повече от убедителна на финала в Хобарт, за да триумфира с първа WTA титла в кариерата си. Американката не остави никакви шансове на Анна Каролина Шмьедлова и я надви с 6-3 6-0 за само 71 минути на корта. В първия си финал на ниво WTA 20-годишната Кенин проби общо шест пъти – по три във всеки сет, за да се поздрави с крайния успех. Тя не загуби нито сет по време на надпреварата, като отстрани топ поставената Каролин Гарсия и бившата шампионка Ализе Корне.

Kvitova

Седмици 3 и 4

Australian Open, финал
Наоми Осака – Петра Квитова 7-6(2) 5-7 6-4

Наоми Осака за пръв път е шампионка на Australian Open и дебютира като №1 в света! Японката игра невероятен тенис, показа страхотна психика и триумфира на финала в Мелбърн над Петра Квитова със 7-6(2) 5-7 6-4. Битката на „Rod Laver Arena“, която продължи около 2:30 ч., не бе само за трофея, а беше и пряк сблъсък за първото място в ранглистата.

Седмица 5

St. Petersburg Ladies Trophy, финал
Кики Бертенс – Дона Векич 7-6(2) 6-4

Кики Бертенс излезе победителка в изключително оспорван финал на силния турнир в Санкт Петербург и спечели осмата титла в кариерата си. Холандката се наложи над Дона Векич с 7-6(2) 6-4, за да се превърна в новата шампионка на St. Petersburg Ladies Trophy.

Toyota Thailand Open, финал
Даяна Ястремска – Айла Томлянович 6-2 2-6 7-6(3)

18-годишната Даяна Ястремска спечели втора титла в кариерата си, след като осъществи невероятен обрат над Айла Томлянович на финала на Toyota Thailand Open. Украинката изоставаше с 2-5 в решителния сет, но опонентката ѝ не се възползва от двата си шанса да спечели трофея на свой сервис и в крайна сметка загуби с 2-6 6-2 6-7(3).

bertens_st_petersburg_2019_trophy

Седмица 7

Qatar Total Open, финал
Елиз Мертенс – Симона Халеп 3-6 6-4 6-3

Елиз Мертенс записа впечатляващ обрат срещу топ поставената на Qatar Total Open Симона Халеп и вдигна титлата след малко над два часа на корта. 23-годишната белгийка изоставаше със сет и пробив, но впоследствие заигра страхотно и спечели срещу бившата №1 с 3-6 6-4 6-3.

Седмица 8

Dubai Duty Free Tennis Championships,  финал
Белинда Бенчич – Петра Квитова 6-3 1-6 6-2

Белинда Бенчич спечели най-големия си финал от 2015 г. насам, след като на финала в Дубай победи Петра Квитова с 6-3 1-6 6-2. Бившата №7 за последно спечели толкова значим турнир преди четири години, когато триумфира в Торонто. В рамките на четири дни 21-годишната тенисистка елиминира четири представителки на топ 10, включително шампионката от последните две години Елина Свитолина.

Hungarian Ladies Open, финал
Алисън Ван Уйтванк – Маркета Вондроушова 1-6 7-5 6-2

Алисън Ван Уйтванк постигна обрат срещу Маркета Вондроушова на финала в Будапеща и вдигна третия трофей в кариерата си. Белгийката се наложи с 1-6 7-5 6-2 за малко повече от два часа на корта, за да защити титлата си.

Изненадващо топ поставената не спечели нито едно от подаванията в първия сет, като взе едва 18% от точките на свой първи начален удар и 30% на втори.

bencic_dubai_2019_trophy_0

Седмица 9

Abierto GNP Seguros, финал
Ифан Ван – София Кенин 2-6 6-3 7-5

Ифан Ван надви София Кенин на финала в Монтерей с 2-6 6-3 7-5, добавяйки още един ценен трофей на азиатска сметка, след като Наоми Осака и Су-Уей Хсие вече показаха топ форма.

Седмици 10 и 11

BNP Paribas Open, финал
Бианка Андрееску – Анджелик Кербер 6-4 3-6 6-4

Сезон 2019 става все по-приказен за 18-годишната Бианка Андрееску. Младата канадка игра феноменално, за да надделее над Анджелик Кербер  с 6-4 3-6 6-4 на финала в Индиън Уелс и спечели победа №25 за сезона и първата си WTA титла в кариерата си.

Андрееску стартира мача с изключително агресивна игра и първоначално съперницата ѝ нямаше никакъв отговор на мощните ѝ плоски удари. Стигна до брейкбол още в първия гейм, след което Кербер се измъкна, но отново изостана след непредизвикана грешка. Трябваше да чакаме до четвъртата точка за пробив, за да поведе Бианка с 1-0.

andreescu_indian_wells_2019_trophy

Седмици 12 и 13

Miami Open, финал
Ашли Барти – Каролина Плишкова 7-6(1) 6-3

Ашли Барти спечели първата си титла от сериите Premier Mandatory, както и първа в Маями, след като тотално надигра Каролина Плишкова на финала на надпреварата. Австралийката използва сечения бекхенд и сервиса като основни оръжия и реализира 15 аса, което ѝ донесе крайния успех със 7-6(1) 6-3.

Седмица 14

Volvo Car Open, финал
Мадисън Кийс – Каролине Вожняки 7-6(5) 6-3

Мадисън Кийс изигра много силен мач на финала в Чарлстън и заслужено завършва седмицата като шампионка на Volvo Car Open. Американката бе по-агресивната тенисистка в двубоя с Каролине Вожняки и се наложи със 7-6(5) 6-3.

Гарбине Мугуруса – Виктория Азаренка 6-1 3-1

Гарбине Мугуруса триумфира в битката на бившите №1 на финала на турнира в Монтерей. Сблъсъкът между нея и Виктория Азаренка бе и между носителки на общо четири титли от Големия шлем, а срещата завърши и малко незадоволително за феновете, след като Мугуруса поведе с 6-1 3-1, пред опонентката ѝ да се откаже.

muguruza

Седмица 15

Claro Colsanitsas Open, финал
Аманда Анисимова – Астра Шарма  4-6 6-4 6-1

17-годишната Аманда Анисимова вече отдавна не е непознато име в женския Тур, но от днес официално откри и сметката си при титлите. Шестата поставена в Богота се наложи над Астра Шарма с 4-6 6-4 6-1 и вдигна първия си трофей.

Двубоят започна на много високо темпо, като първите пет гейма бяха пробиви. Шарма повеждаше три пъти с брейк, но младата ѝ опонентка винаги успяваше да намери отговор. Това продължи до 4-4, когато австралийката нанесе поредния си удар и този път затвърди постигнатото – 6-4.

Samsung Open, финал
Полона Херцог – Ига Швьонтек 6-3 3-6 6-3

Полона Херцог показа психическа устойчивост в тежък финал срещу талантливата тийнейджърка Ига Швьонтек и спечели титлата в Лугано. Състезателката от Словакия спечели двучасовият дуел с 6-3 3-6 6-3, за да грабне първия си трофей от 2012 г. насам.