Безспорната №1: Швьонтек покори US Open след триумф над Жабур

US Open, финал

Ига Швьонтек – Онс Жабур 6-2, 7-6(5)

Ига Швьонтек е новата шампионка на US Open. Световната №1 записа убедителен успех над петата поставена Онс Жабур на финала в Ню Йорк, като по този начин спечели своята втора за годината и общо трета в кариерата си титла от Големия шлем. Полякинята е и първата тенисистка след Ашли Барти, която държи едновременно два „мейджър“ трофея, както и първата след Анджелик Кербер през 2016, спечелила две титли от Шлема в един сезон.

Освен това Швьонтек е първата представителка на своята родина, триумфирала с титлата на Откритото първенство на САЩ, както и най-младата тенисистка от Мария Шарапова през 2008 г. насам, печелила три „мейджър“ титли.

Единственият ас в мача бе дело на Швьонтек, която също така направи по-малко двойни (2-4) и непредизвикани грешки (30-33) и имаше превъзходство по отношение на уинърите (19-14). Световната №1 спечели 58% от точките си на първи сервис (33/57) и оползотвори пет от 12-те си шанса за пробив (42%), докато Жабур оползотвори три от своите девет брейкпойнта (33%).

Сблъсъкът започна по чудесен начин за Швьонтек, която реализира ранен пробив и само след 8 минути игра вече водеше с 3-0. Жабур залагаше най-вече на физическата си сила, опитвайки се да пробие защитата на световната №1 с атаки с форхенд от основната линия. Швьонтек обаче се движеше отлично по корта и успяваше да контролира разиграванията, като изграждаше постепенно атаките си и изчакваше търпеливо моментите за атака.

Макар да допусна двойна грешка в четвъртия гейм, Жабур видимо подобри качеството на началния си удар. Това позволи на тунизийката да поведе с 30-15, а впоследствие Швьонтек допусна две непредизвикани грешки при опит за атака по правата и така световната №5 редуцира пасива си.

След първия за нея спечелен гейм Жабур започна да се чувства много по-комфортно на корта, като доказателството за това бяха двата бекхенд уинъра по правата, с които „матира“ Швьонтек. Тунизийката стигна до два поредни брейкпойнта, като при първия изпрати топката далеч в аут, но след това пласира безкомпромисен форхенд от основната линия и проби за 3-2.

Швьонтек обаче се вдигна навреме от нокдауна. При 15-15 в шестия гейм полякинята пласира изящен минаващ бекхенд по диагонала, а впоследствие топка в аут на Жабур предостави на световната №1 два поредни шанса за пробив. При първия тя не намери пределите на корта при атака с форхенд от основната линия, но в следващото разиграване успя да си отвори пространство в корта и завърши с отлично излизане на мрежата, реализирайки нов брейк за 4-2.

Жабур продължаваше да не успява да разчете първия сервис на Швьонтек и това улесни значително атаката на полякинята при следващото ѝ подаване. В добавка на това световната №5 допусна непредизвикана грешка при наглед лесна топка на мрежата, като по този начин двукратната шампионка на Ролан Гарос се доближи на гейм от спечелването на сета.

Жабур продължаваше да играе много нервно и припряно и да допуска грешки във важни моменти. Това помогна на световната №1 да стигне до два последователни сетбола. Последва дълго разиграване, завършило с бекхенд в мрежата от страна на финалистката от Уимбълдън и по този начин Швьонтек направи първата крачка към титлата, спечелвайки откриващия сет с 6-2 за 28 минути.

По време на почивката между сетовете треньорът на Жабур я посъветва да бъде по-агресивна и да навлиза по-често във вътрешността на корта. Тази тактика започна да дава незабавен ефект и откриващият гейм от втория сет бе най-дългият и оспорван в мача до момента.

Швьонтек обаче отново показа повече хладнокръвие, като при 40-40- пласира пореден бекхенд уинър по правата, последван от атака с форхенд от дъното на корта, при която топката „кацна“ на страничната линия и по този начин полякинята спечели подаването си. Световната №1 продължи да бъде много агресивна на ретур, като това ѝ позволи да владее по-голямата част от разиграванията. Неуспешен опит за къса топка предостави на Швьонтек първия брейпойнт в сета, който обаче бе спасен от Жабур след отлична атака с бекхенд по диагонала.

Малко след това обаче тунизийката допусна непредизвикана грешка при геймбол, а впоследствие пред Швьонтек се откри нов шанс за пробив, който този път бе оползотворен след много добре разчетено излизане на мрежата и лидерката в ранглистата записа ранен пробив за 2-0. Жабур се стремеше да играе офанзивно, но за нея това бе един от онези мачове, в които нищо не се получава.

При 15-30 тунизийката допусна две грешки при опит за атака с бекхенд, след което Швьонтек демонстрира изумителна игра в защита и след брилянтна контраатака се възпозлва по чудесен начин от празното пространство, което Жабур остави и по този начин лидерката в ранглистата увеличи аванса си на 3-0.

Световната №5 се озова в много тежка ситуация, след като четвъртата ѝ двойна грешка в мача донесе на Швьонтек два шанса за втори пореден пробив. Полякинята обаче допусна грешка при ретур, след което Жабур пласира отличен форхенд от основната линия и изравни резултата. Още един ретур в мрежата от страна на шампионката на Ролан Гарос означаваше трети пропуснят брейкбол в този гейм, като в крайна сметка Жабур спечели подаването си и намали резултата.

Швьонтек продължи да бъде колеблива на ретур, докато в същото време Жабур стабилизира играта си в дефанзивен план и започна да атакува с много повече самочувствие. В резултат на това тунизийката изигра най-силния си гейм в мача, който завърши с много добре изградена атака от нейна страна и пробив за 3-2.

Ретурът и бекхендът на Швьонтек отново заработиха и това ѝ помогна да стигне до брейкпойнт. Полякинята обаче не показа нужното самообладание и изпрати топката в аут при атака с форхенд от основната линия. Веднага след това обаче световната №1 изпълни правилно „упражнението“, а при последвалия бррейкпойнт разиграването завърши с неточна атака по диагонала на Жабур и Швьонтек отново проби, правейки резултата 4-2 в своя полза.

Седмият гейм бе един от най-интригуващите в мача. Жабур продължи да атакува много добре от основната линия и стигна до две последователни възможности за пробив. И двете обаче бяха пропуснати след атаки в аут на тунизийката. Въпреки това световната №5 стигна до нов брейкпойнт, който бе реализиран след зивестна доза шанс. След бекхенд на Швьонтек топката се удари във върха на мрежата и след един напрегнат миг падна в полета на полякинята, донасяйки на Жабур толкова важния за нея пробив.

Финалистката от Уимбълдън продължи да владее инициативата и затвърди брейка, възстановявайки равенството при 4-4. В деветия гейм Жабур пропусна два поредни брейкпойнта след непредизвикани грешки, но впоследствие Швьонтек върна жеста с двойна грешка на геймбол. Тунизийската тенисистка пропиля още един шанс за пробив след слайс в мрежата, а малко след това допусна непредизвикана грешка на геймбол и Швьонтек се доближи до победата, повеждайки с 5-4.

Жабур изравни резултата, след което опита да затрудни Швьонтек с къси топки. Полякинята обаче показа изумителна скорост и рефлекси и успя да отрази атаките на опонентката си, връщайки си водачеството при 6-5. Швьонтек стигна до шампионска точка, преди която реши да смени ракетата си. Това обаче очевидно се оказа лоша идея, тъй като златната възможност бе пропиляна след топка в аут и Жабур доведе нещата до тайбрек.

Той изобилстваше от спиращи дъха разигравания, като опонентките на няколко пъти си размениха водачеството и Швьонтек стигна до втори шанс да приключи мача. Този път обаче съдбата се усмихна на полякинята и Жабур изпрати топката в аут, като по този начин световната №1 триумфира с 6-2, 7-6(5) след 1 час и 53 минути на „Артър Аш“.

„Благодаря на феновете в Ню Йорк, че ми оказаха такава подкрепа през тези две седмици. Опитах се и дадох най-доброто от себе си, но Ига изобщо не ме улесни. В момента не я харесвам много, но е факт, че тя заслужава тази победа. Двете седмици в Ню Йорк, също като онези на Уимбълдън, бяха невероятни и никога няма да ги забравя. Не губя вяра и съм сигурна, че един ден ще спечеля титла от Големия шлем“ – каза Жабур на церемонията по награждаването.

„Фактът, че достигнах до финала и на US Open, означава много не само за мен, но и за страната ми. Бих искала да спечеля „мейджър“ титла не само за себе си, а и за да вдъхновя децата у дома така, катко ме вдъхновяват всички велики шампионки, които са тук в момента – Мартина, Били Джийн, Аранча, Трейси. Искам да благодаря и на хората от екипа ми, които винаги ме подкрепят, както и на президента на тунизийската федерация. Сигурна съм, че все още сме в началото на пътя и ни предстоят много хубави неща“.

Шампионката също бе много емоционална. „Не знам как успявам да продължавам да побеждавам, наистина. Като цяло нямам големи очаквания към себе си. Седмиците преди US Open бяхам ного труден период за мен, но се радвам че успях да се справя, както и че устоях на стотиците изкушения в Ню Йорк през тези две седмици. Онс е невероятен играч и изживява силен сезон. Мисля, че сме едва в началото на едно много интересно съперничество, в което тя също ще спечели някои от следващите мачове. Бих искала да поздравя нея и екипа и за тяхната страст и отдаденост“ – каза Швьонтек.

„Какво означава успехът ми за Полша? Нямам представа. Ще разбера, когато се прибера. Хубаво е, че тенисът става все по-популярен в моята страна и все повече деца се занимават с този спорт. Знам, че повтарям това, което каза Онс, но е така. Всички ние се опитваме да сме добри хора и достойни примери за подражание. Накрая, но не на последно място, трябва да благодаря и на моя екип. Те по-добре от всички знаят колко трудно ми беше през последните седмици. Те са по-умни от мен и винаги знаят какво да правим, макар че аз съм голям инат и не е лесно да се работи с мен. Благодарна съм им за всичко, защото без тях нямаше да съм толкова добре подготвена и никога нямаше да стигна дотук“ – добави трикратната шампионка от Големия шлем.