Швьонтек си тръгна от Гуадалахара с победа над Бадоса

WTA Finals, групова фаза

Ига Швьонтек – Паула Бадоса 7-5, 6-4

Ига Швьонтек победи Паула Бадоса в последния кръг от груповата фаза на Финалите на WTA в Гуадалахара. Мачът бе протоколен, тъй като полякинята бе изгубила шансове за класиране, докато Бадоса си беше осигурила място в следващата фаза. Въпреки това световната №9 игра много мотивирано и взе реванш от Бадоса за загубата на Олимпийските игри, като по този начин вгорчи до известна степен 24-ия рожден ден на испанката.

Бадоса игра по-агресивно и записа повече асове (5-0) и уинъри (18-16), но в същото време броят на непредизвиканите ѝ грешки също бе доста по-висок (33-20). Световната №10 беше безупречна при точките си за пробив, реализирайки две от две, но това не бе достатъчно, тъй като Швьонтек оползотвори четири от своите 13 брейкпойнта (31%).

Двубоят започна по-добре за Бадоса, която реализира първия пробив и поведе с 2-1, но веднага след това Швьонтек върна брейка и възстанови равенството. Полякинята разчиташе най-вече на атаки от основната линия, докато Бадоса опитваше да затруднява опонентката си с множество къси топки и излизания на мрежата.

Швьонтек стигна до сетбол при 5-4, но пропусна възможността след неуспешна атака с бекхенд и Бадоса изравни за 5-5. Полякинята обаче продължи да играе силно на сервис и отново спечели подаването си, след което осъществи решаващ пробив, който ѝ донесе успеха със 7-5 в първия сет.

Във втората част Бадоса отново записа ранен брейк и поведе с 3-1, като в маратонския четвърти гейм, продължил 12 минути, испанката спаси цели седем точки за пробив. Шампионката от Индиън Уелс задържа преднината от два гейма при 4-2 и изглеждаше, че мачът върви към трети сет.

Швьонтек обаче имаше други планове. Полякинята започна да се движи много повече по корта и успя да изненада опонентката си, като това ѝ помогна да реализира два поредни пробива и да осъществи обрат, оформяйки крайното 7-5, 6-4 след точно 100 минути на корта.