Швьонтек дебютира в Мадрид с разгромна победа

Mutua Madrid Open, първи кръг

Ига Швьонтек – Алисън Риске 6-1, 6-1

Ига Швьонтек се класира за втория кръг на WTA 1000 турнира в Мадрид след впечатлявяща победа над световната №27 Алисън Риске. Шампионката на Ролан Гарос изигра много силен мач, като владееше инициативата през цялото време и не остави никакви шансове на своята опонентка.

В следващата фаза Швьонтек ще се изправи срещу победителката от мача между Лаура Зигемунд и Катерина Козлова.

Полякинята реализира пет аса срещу нито един за Риске, като това допринесе за превъзходството ѝ по отношение на спечелените на сервис точки (34-23). Швьонтек бе доста колеблива при възможностите си за пробив и реализира само пет от 14-те си брейкпойнта (36%), но в същото време Риске не оползотвори нито една от четирите си възможности.

Швьонтек пое контрола върху играта от самото начало и наложи непосилно за опонентката си темпо, което ѝ позволи сравнително лесно да поведе с 5-0 и на практика да реши сета. Единствения по-оспорван от тези геймове бе петият, в който световната №17 позволи на Риске да стигне до геймпойнт, след като водеше с 40-15, но успя да излезе от трудната ситуация.

Американката обаче намали резултата с гейм на нула, след което стигна до точка за пробив. Тя бе отразена от Швьонтек, но след това полякинята пропусна възможност за спечелването на сета. Това не отчая тийнейджърката и тя отрази още един брейкпойнт, след което оползотвори втория си сетбол и се наложи с 6-1.

Вторият сет се разви по аналогичен начин. Швьонтек на два пъти проби сервиса на Риске и натрупа комфортен аванс от 4-0. В петия гейм полякинята пропусна брейкпойнт и позволи на своята опонентка да редуцира пасива си, но след това отново взе инициативата и направи резултата 5-1 в своя полза. Швьонтек стигна до три поредни мачбола, но не успя да реализира нито един от тях. Скоро след това обаче пред 14-тата в схемата се откри нова възможност за спечелването на мача, от която тя се възползва и триумфира с 6-1, 6-1 след 68 минути на корта.