Свитолина продължава напред на Miami Open, Швьонтек отпадна

Miami Open, трети кръг

Елина Свитолина – Екатерина Александрова 7-6(1), 6-4

Ана Конюх – Ига Швьонтек 6-4, 2-6, 6-2

Световната №5 Елина Свитолина се класира за 1/8-финалите на Мастърса в Маями след победа в два сета над 34-тата в света Екатерина Александрова. Украинката сама си направи мача труден след като и в двата сета пропиля преднина от два гейма, но въпреки това успя да преодолее първата ракета на Русия.

Следващата опонентка на Свитолина ще бъде победителката от мача между Петра Квитова и Джоана Конта.

Украинката записа ранен пробив и поведе с 2-0, но Александрова отговори подобаващо на предизвикателството и възстанови равенството. Свитолина обаче отново успя да пробие сервиса на опонентката си и направи резултата 4-2 в своя полза. Александрова спаси брейкпойнт и намали резултата, но нейната опонентка възстанови разликата от два гейма при 5-3.

Сетът изглеждаше решен, но рускинята осъществи пробив и изравни резултата, след което двете опонентки си размениха по един гейм и се стигна до тайбрек. Той премина отлично за Свитолина, която бързо уби интригата като поведе с 6-0. Александрова върна една точка, но веднага след това световната №5 реализира втория си сетбол и надделя със 7-6(1) в първата част.

Свитолина поведе във втория сет, но нейната опонентка също спечели първото си подаване и изравни. След това обаче украинката отрази точка за пробив и си върна водачеството, а впоследствие записа първия пробив в сета и увеличи преднината си на 3-1. Александрова обаче отказа да се предаде и върна пробива, след което равенството се запази и при 4-4. Свитолина бе тази, която успя да нанесе решаващ удар като първо поведе след гейм на нула, а след това направи обрат от 30-40 и спечели сблъсъка със 7-6(1), 6-4.

В друг мач от днешната програма намиращата се на 338-мо място в ранглистата Ана Конюх поднесе най-голямата сензация в турнира до момента, елиминирайки 16-ата в света Ига Швьонтек. Хърватката изигра много силен мач и пласира цели 40 уинъра, а днешната победа бе втора поредна за нея над тенисистка от Топ 20 след като в предходния кръг елиминира Мадисън Кийс.

На 1/8-финалите Конюх ще се изправи срещу Анастасия Севастова, която се класира без игра заради оттеглянето на Симона Халеп.

Швьонтек първа взе преднина в мача, но Конюх осъществи ранен пробив и обърна резултата. Шампионката на Ролан Гарос възстанови равенството, но веднага след това хърватката проби отново и натрупа аванс от 4-2. Този пробив се оказа достатъчен за Конюх, тъй като тя успя да съхрани разликата от два гейма и надделя с 6-4.

Швьонтек на два пъти поведе в началото на втория сет, но нейната опонентка не ѝ позволи да натрупа преднина и успяваше да изравни. Световната №16 отново взе водачеството след като в петия гейм отрази три брейкпойнта на своята опонентка, след което самата тя успя да пробие и да направи резултата 4-2 в своя полза. Швьонтек продължи да доминира и спечели и седмия гейм, а в осмия пропусна три сетпойнта, но въпреки това успя да постигне целта си и спечели сета с 6-2.

Подобно на първите два сета Швьонтек усоя да вземе аванс в началото на заключителната част, но след това Конюх изигра най-силния си период в мача и спечели пет поредни гейма. Поликинята намали резултата, но преднината на хърватската тенисистка вече бе твърде голяма и тя успя да приключи мача при 6-4, 2-6, 6-2 след 2 часа и 15 минути игра.