Йон Циряк: Тенисът не се е променил много за последните 30 години

Йон Циряк: Тенисът не се е променил много за последните 30 години

Йон Циряк даде интересно интервю пред в. „Le Monde“, в което за пореден път говори по темата за еднаквите по големина наградни фондове при мъжете и жените. Собственикът на Madrid Mutua Open обсъди и други теми като промените в тениса, сблъсъка на различните стилове и т. н.

„Един от най-добрите мачове, които съм гледал в Париж бе полуфиналът между Джокович и Федерер през 2011 година – заяви Циряк, който има запазена ложа на Централния корт на Ролан Гарос от повече от 40 г. насам. – Харесва ми сблъсъкът на стиловете.

Колкото до случващото се извън корта, съществуват много отделни организми – ATP, WTA, ITF Комитетът за турнирите от Големия шлем. Всички тези организации са самостоятелни и правят всяка промяна много сложна. Тенисът не се е променил много за последните 30 години. Разликите са само въвеждането на тайбрека и „ястребовото око“, макар че намирам за странно, че то не се използва на клей. Във финала на Ролан Гарос 2014 между Халеп и Шарапова, съдиите буквално ограбиха Симона с едно грешно отсъждане в третия сет. Ако тя можеше да използва „ястребовото око“ в тази ситуация, щеше да спечели титлата.

Ако зависеше от мен, бих променил размера на топките. Те трябва да са с десет или петнадесет процента по-големи, защото това ще направи играта малко по-бавна и талантът на всеки тенисист ще може да се развие в по-голяма степен. Смятам също, че трябва да бъде въведена решаваща точка при 40-40, както и да се изпълнява само един сервис. Реалното игрово време в момента е около 32%, а през останалото – чакаме. Може би трябва да сложим и хронометър на корта, както е в баскетбола.

Колкото до опита за въвеждане на синия клей, не съществува правило, което да казва, че той трябва да е с определен цвят. От ATP го забраниха, защото Надал, Федерер и Джокович се оплакаха. Хора от около 110 тв канала ми казаха, че топката се вижда по-добре на синия клей.“

Циряк говори и по деликатната тема за равните по големина наградни фондове в турнирите при мъжете и жените. „Не трябва да бъркаме човешките права с бизнеса – каза румънецът. – Тук говорим за бизнес. Ако женският тенис генерираше по-голяма печалба от мъжкия, трябваше наградните фондове в женските турнири да са по-големи. Но случаят не е такъв и разбирам защо някои тенисисти казват, че са се уморили да финансират женския тенис с техните пари. Много малко хора го заявяват публично, но повечето го мислят. За мен, еднаквите наградни фондове не са правилно решение.“

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH