Касаткина с нова чиста победа и дебютен полуфинал на Големия шлем

Ролан Гарос, четвъртфинал

Дария Касаткина – Вероника Кудерметова 6-4, 7-6(5)

Дария Касаткина записа най-голямата победа в кариерата си до този момент. Световната №20 продължи силното си представяне на Ролан Гарос и записа пети пореден мач без загубен сет, надделявайки над своята сънародничка Вероника Кудерметова. По този начин рускинята се класира за своя първи полуфинал на турнир от Големия шлем.

Там нейна съперничка ше бъде победителката от мача между Ига Швьонтек и Джесика Пегула.

Касаткина отстъпваше много сериозно по отношение на реализираните уинъри (16-38), но в същото време направи два пъти по-малко непредизвикани грешки (25-50). Световната №20 осъществи един пробив повече (5-4), а друг от основните фактори за успеха ѝ се оказа превъзходството по отношение на спечелените на ретур точки (43-35).

Началото бе по-добро за Кудерметова, която реализира първия пробив в двубоя и поведе с 3-1. Вдъхновена от положителното за нея развитие, световната №29 заигра много агресивно в желанието си да приключи възможно най-бързо сета. Тази тактика обаче се обърна срещу нея, тъй като непредизвиканите ѝ грещки сериозно зачестиха, докато в същото време Касаткина стабилизира играта си в дефанзивен план.

Родената в Толиати тенисистки върна пробива и изравни резултата, но след това пропусна два шанса за пробив и Кудерметова си върна водачеството при 4-3. Касаткина обаче започна да атакува много по-прецизно от основната линия и същевременно на няколко пъти изненада опонентката си с отлични къси топки. Това и позволи отново да запише нов пробив, а впоследствие и да спечели откриващия сет с 6-4.

Втората част започна по аналогичен начин, но при разменени роли. В първите три гейма никоя от опонентките не спечели подаването си, но Касаткина първа затвърди своя пробив и поведе с 3-1. Кудерметова обаче изравни, а в единсдесетия гейм спаси три брейкпойнта и осъществи пълен обрат за 6-5. Веднага след това световната №29 взе медицинско прекъсване, но се завърна на корта.

Касаткина обаче се възползва от проблемите на опонентката си и спечели убедително следващото си подаване, довеждайки сета до тайбрек. В него световната №20 стигна до пет поредни мачбола и мачът изглеждаше решен. Кудерметова обаче прояви борбеност и спаси първите четири след няколко отлични излизания на мрежата. Касаткина обаче не загуби самообладание и приключи мача с отлично пласирана къса, оформяйки крайното 6-4, 7-6(5) след точно два часа игра.